ΦΟΒΕΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΕ _ Λογιστής, Υπεύθυνος Ελέγχου Εταιριών Γ’ Κατηγορίας – Αθήνα

προβολές

Πληροφορίες Αγγελίας

Επωνυμία Επιχείρησης:

ΦΟΒΕΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΕ

Αποστολή βιογραφικών έως:

2024-05-15

Κατηγορία:

Επιστημονικό Αντικείμενο:

Φοβερά Προστασία ΑΕ, εταιρεία παροχής λογιστικών, φοροτεχνικών, μισθοδοτικών και συμβουλευτικών υπηρεσιών,
αναζητά για τα γραφεία της στην Αθήνα:

Λογιστή – Υπεύθυνο Ελέγχου Εταιρειών Γ’ Κατηγορίας

Αρμοδιότητες

  • Τακτικές επισκέψεις στην έδρα των πελατών, ενημέρωση πελατών για φορολογική/λογιστική κατάσταση, παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών λογιστικής/φοροτεχνικής φύσης
  • Επίβλεψη λειτουργίας του εσωτερικού λογιστηρίου του πελάτη, καθοδήγηση ορθής διεκπεραίωσης εργασιών
  • Εξαγωγή των μηνιαίων αποτελεσμάτων και παρουσίασή τους στον πελάτη
  • Έλεγχος και συμφωνίες ισοζυγίων
  • Κλεισίματα, κατάρτιση οικονομικών καταστάσεων (ισολογισμοί, αποτελέσματα χρήσης)
  • Προετοιμασία των ετήσιων φορολογικών εντύπων των επιχειρήσεων
  • Καταχώριση παραστατικών σε βιβλία Γ’ Κατηγορίας όταν είναι απαραίτητο
  • Επίλυση σύνθετων θεμάτων λογιστικής καταχώρισης και απεικόνισης
  • Σύνταξη φορολογικού σχεδιασμού των πελατών με σκοπό τη βέλτιστη φορολογική και ασφαλιστική επιβάρυνση ή για θέματα διανομών
  • Επικοινωνία με ορκωτούς λογιστές για τη διεκπεραίωση τυχόν εκκρεμοτήτων (για πελάτες που υποχρεούνται να υποβληθούν σε ανάλογο έλεγχο)
  • Προτάσεις μετατροπής εταιρειών ανάλογα με τις κατάλληλες διατάξεις με στόχο τη διασφάλιση των συμφερόντων του πελάτη

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ οικονομικής ή λογιστικής κατεύθυνσης – μεταπτυχιακός τίτλος στον τομέα της ελεγκτικής-λογιστικής θα εκτιμηθεί.
  • Προϋπηρεσία με ανάλογες αρμοδιότητες τουλάχιστον 6 ετών σε ελεγκτική ή λογιστική-φοροτεχνική εταιρεία
  • Άριστη γνώση του λογιστικού κύκλου και της φορολογικής νομοθεσίας (φυσικών και νομικών προσώπων)
  • Άριστος χειρισμός MS Office, ERPs, ιδανικά και CRM
  • Πολύ καλή γνώση αγγλικών
  • Ανεπτυγμένες επικοινωνιακές δεξιότητες, δυναμική προσωπικότητα
  • Άριστες ικανότητες διαχείρισης χρόνου και προτεραιοτήτων
  • Προσαρμοστικότητα, ομαδικότητα, συνέπεια, προσοχή στη λεπτομέρεια
  • Επιχειρηματική αντίληψη

Η εταιρεία προσφέρει: άριστο εργασιακό περιβάλλον, προοπτικές εξέλιξης, εκπαίδευση, ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών βάσει προσόντων.

hr@foveraprostasia.gr

Περισσότερες Θέσεις Εργασίας

2024-05-15

Κατηγορία:

Προκήρυξη μιας θέσης άμισθου μεταδιδάκτορα από το Τμήμα Φαρμακευτικής

Παγκόσμιο συνέδριο ISSUP 2024: The Art of Healing,Θεσσαλονίκη 24-30 Ιουνίου

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος θέσεων Μεταδιδακτορικών Ερευνητών/τριών

ICF GLOBAL: Δυνατότητα δωρεάν συμμετοχής φοιτητών στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα"Coaching δεξιότητες & Εργαλεία στην Πράξη"

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής

Πρόσκληση Υποψηφίων Ημέρες Καριέρας ΑΠΘ 2024 – 2 & 3 Απριλίου