Ομαδική – Εργαστήρια Επιχειρηματικότητας

Κύκλοι εργαστηρίων επιχειρηματικότητας:

Επιχειρηματική ιδέα, Επιχειρηματικό σχέδιο και Καμβάς Επιχειρηματικού Σχεδίου, εναλλακτικές μορφές Επιχειρηματικότητας (Πράσινη & Κοινωνική Επιχειρηματικότητα), Ευκαιρίες για χρηματοδότηση νέων επιχειρήσεων.

Χειμερινό Εξάμηνο 2019 – 2020

Εργαστήρια επιχειρηματικότητας από το Γραφείο Διασύνδεσης ΑΠΘ σε συνεργασία με τον Οργανισμό Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας (ΟΒΙ)

19 & 26 -11-2019 11.00-13.00 Αμφιθέατρο Κεντρικής Βιβλιοθήκης

• 19-11-2019 Προστάτεψε και αξιοποίησε την επιχειρηματική σου ιδέα
  • 26-11-2019 Μάθε να φτιάχνεις το δικό σου Επιχειρηματικό σχέδιο (Business Plan)

Εαρινό Εξάμηνο 2018

20 & 27-03-2018 Εναλλακτικές μορφές επιχειρηματικότητας (Κοινωνική και Πράσινη Επιχειρηματικότητα) και χρηματοδότηση επιχειρήσεων

Στα εργαστήρια συμμετείχαν και δύο επιχειρηματίες οι οποίοι παρουσίασαν πετυχημένες πρακτικές από το χώρο της Κοινωνικής και Πράσινης επιχειρηματικότητας (εταιρία Apivita και ΚΟΙΝΣΕΠ Little Frida).

Χειμερινό Εξάμηνο 2017 – 2018

Τρίτη 28-11 και 05/12/17: Εργαστήρια συμβουλευτικής στην επιχειρηματικότητα με θέματα «Τα βήματα στην επιχειρηματικότητα», με παρουσίαση της επιχειρηματικής ιδέας, του επιχειρηματικού σχεδίου και του καμβά επιχειρηματικότητας, των εναλλακτικών μορφών επιχειρηματικότητας (πράσινη και κοινωνική), συμβουλές για νέους επιχειρηματίες, κάποια case studies, και τις στρατηγικές χρηματοδότησης. Τα εργαστήρια πραγματοποιήθηκαν στο Ισόγειο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης Α.Π.Θ.

Τρ  28-11-2017 11.00-14.00Βήματα στην Επιχειρηματικότητα
Τρ  05-12-2017 11.00-14.00Στρατηγικές Χρηματοδότησης Επιχειρήσεων

Τα πρώτα βήματα στην επιχειρηματικότητα

• Επιχειρηματική Ιδέα,
  • Εναλλακτικές Μορφές Επιχειρηματικότητας (Αναφορά στην Πράσινη Επιχειρηματικότητα-Κοινωνική Επιχειρηματικότητα),
  • Tο προφίλ του νέου επιχειρηματία,
  • Επιχειρηματικό Σχέδιο (Business plan) vs Καμβά επιχειρηματικού Σχεδίου (Business Model Canvas),
  • Μελέτες Περιπτώσεων (Case studies) με καμβά επιχειρηματικού σχεδίου,
  • Παρουσίαση case study από νέο επιχειρηματία,
  • Εφαρμογή στην πράξη-αποτύπωση επιχειρηματικής ιδέας σε καμβά επιχειρηματικού σχεδίου,
  • παρουσίαση επιχειρηματικής ιδέας στην ομάδα.

Στρατηγικές Χρηματοδότησης Επιχειρήσεων

• Μορφές χρηματοδότησης,
  • Συμβουλές για χρηματοδότηση,
  • Τα βήματα για διεκδίκηση χρηματοδότησης από προγράμματα ΕΣΠΑ και άλλα προγράμματα,
  • Παρουσίαση μελετών περιπτώσεων (case studies),
  • Παρουσίαση case study από νέο επιχειρηματία,
  • Εφαρμογή στην πράξη-κατάρτιση χρηματοδοτικού πλάνου στην ήδη υπάρχουσα επιχειρηματική ιδέα,
  • Παρουσίαση χρηματοδοτικού πλάνου στην ομάδα.

ICF GLOBAL: Δυνατότητα δωρεάν συμμετοχής φοιτητών στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα"Coaching δεξιότητες & Εργαλεία στην Πράξη"

AIIA/AIDA/TEMA Summer School: "CVML Programming Short Course and Workshop on Deep Learning, Computer Vision and Big Data Analytics 2024", 27-29 August 2024, Thessaloniki, Greece

TechSaloniki 2024 Fueled By & Challenged By Deloitte |17 & 18 Μαΐου 2024 | Μ2

Νέα Προγράμματα ΚΕΔΙΒΙΜ ΑΠΘ Απρίλιος

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Αγγλόφωνο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμογή ενδοσκοπικών χειρουργικών τεχνικών στη γυναικολογία»

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής

Πρόσκληση Υποψηφίων Ημέρες Καριέρας ΑΠΘ 2024 – 2 & 3 Απριλίου