Βυζαντινός κόσμος: Η σχέση του με την Αρχαιότητα και τον Νεότερο Ελληνισμό

Παρακολούθηση: Πλήρης, Διά ζώσης

Επιστημονικά Αντικείμενα: Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 3180/2.8.2018

URL Ιστοσελίδας: http://phil.uop.gr/index.php/metaptyxiakes-spoudes/2017-05-08-21-10-35

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2023-2024

Το γνωστικό αντικείμενο του Π.Μ.Σ. είναι η έρευνα του Βυζαντινού Πολιτισμού ως κομβικού σημείου μεταξύ της Αρχαιότητας και του Νεότερου Ελληνισμού και η ανάδειξη της συμβολής του Βυζαντίου στη διαχρονία του Ελληνισμού.

Στο Π.Μ.Σ. για την απόκτηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του πρώτου κύκλου σπουδών Α.Ε.Ι. Ανθρωπιστικών, Παιδαγωγικών, Κοινωνικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών καθώς και Τμημάτων Αρχιτεκτονικής.

Το Π.Μ.Σ. απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με τίτλο «Βυζαντινός κόσμος: η σχέση του με την Αρχαιότητα και τον Νεότερο Ελληνισμό».

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

Ινστιτούτο Έρευνας Βυζαντινού Πολιτισμού (ΙΝ.Ε.ΒΥ.Π) , Ε.Π.Ι. του Πανεπιστημίου ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

pmsbyzantinoskosmos@gmail.com
    τηλ. 2731028833, 2721065132, 6932305407