Σύγχρονη Πρόληψη και Αντιμετώπιση Παιδιατρικών Νοσημάτων

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος B’ 2682/24.06.2021

URL Ιστοσελίδας: https://msc-pediatrics.med.uth.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2025-2026

Αντικείμενο του Π.Μ.Σ. είναι η παροχή υψηλής ποιότητας θεωρητικής γνώσης και κλινικής εμπειρίας στην Γενική Παιδιατρική και Παιδιατρικές εξειδικεύσεις καθώς και θεωρητικής και εφαρμοσμένης γνώσης στην έρευνα σε αποφοίτους Ιατρικών, και άλλων Σχολών Υγείας με σκοπό την επιτυχή επαγγελματική σταδιοδρομία στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.
    Το Π.Μ.Σ. αποσκοπεί στην καλύτερη αξιοποίηση των αποφοίτων των ανωτέρω Σχολών και την προώθηση της συνεργασίας καθηγητών κλινικών και βασικών τομέων, μέσω της συνεπίβλεψης των φοιτητών του εν λόγω προγράμματος. Οι απόφοιτοι του προγράμματος αναμένεται να συμβάλλουν στην βελτίωση των υπηρεσιών παροχής υγείας και στην ανάπτυξη της οικονομίας στη χώρα.

Στο Π.Μ.Σ. «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΩΝ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ» γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής ή κάτοχοι ισότιμων τίτλων της αλλοδαπής με αναγνώριση από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π/ΔΙΚΑΤΣΑ, προερχόμενοι από τα Τμήματα Ιατρικής, Νοσηλευτικής, Μαιευτικής, Επισκεπτών Υγείας, Φυσικοθεραπείας, Κοινωνικής εργασίας και λοιπών επιστημών υγείας και άλλων τμημάτων ή σχολών με συναφή αντικείμενα.

Το Π.Μ.Σ. απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ) με τίτλο «Σύγχρονη Πρόληψη και Αντιμετώπιση Παιδιατρικών Νοσημάτων».

Διεύθυνση αποστολής:
    Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας