• Ίδρυμα: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος B’ 1403/08.04.2021

URL Ιστοσελίδας: https://www.des.unipi.gr/el/msc/msc-american-studies

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2021-2022

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) «Master of Science (MSc) American Studies: Politics, Strategy and Economics/Αμερικανικές Σπουδές: Πολιτική, Στρατηγική και Οικονομία» έχει ως αντικείμενο, να καλύψει το κενό με συστηματικό τρόπο των Αμερικανικών Σπουδών που καταλήγουν σε ακαδημαϊκούς τίτλους στην Ελλάδα. Είναι διεπιστημονικό με έμφαση σε θέματα αιχμής της σύγχρονης έρευνας στις επιμέρους θεματικές και υποθεματικές. Αξιοποιεί τη μακρά εμπειρία Ελληνοαμερικανικής συνεργασίας στην ανάλυση της περιφερειακής πολιτικής των ΗΠΑ διαχρονικά και ανά περιόδους, σε τρεις καίριους τομείς, τη Στρατηγική, την Ιστορία και την Οικονομία. Προσφέρεται από διδακτικό προσωπικό με μακρά εμπειρία στην ακαδημαϊκή διδασκαλία και έρευνα στην Ελλάδα και στις ΗΠΑ και εξοικειωμένο με αμερικανικές πολιτικές στην Ελλάδα, στην Κύπρο και στην ευρύτερη περιοχή.
    Το Π.Μ.Σ. επιδιώκει να συμβάλει στην εξοικείωση με την αμερικανική πολιτική διάφορων ακαδημαϊκών και επαγγελματικών κλάδων που διαθέτουν πολλαπλασιαστική επιρροή. Αφενός, στοχεύει να εφοδιάσει τους απόφοιτους με κατάλληλες εξειδικευμένες γνώσεις και επαρκή εργαλεία, ώστε να αποκτήσουν συγκριτικό πλεονέκτημα στην αγορά εργασίας. Αφετέρου, προσφέρει βαθύτερη γνώση σε επιστήμονες και επαγγελματίες που συμμετέχουν στη λήψη αποφάσεων ή στη διαμόρφωση της εξωτερικής πολιτικής και της κοινής γνώμης (πολιτικοί, σύμβουλοι, αξιωματικοί ενόπλων δυνάμεων, διπλωμάτες, δημοσιογράφοι, επικοινωνιολόγοι κ.λπ.).
    Το Π.Μ.Σ. προσφέρεται στα Αγγλικά και φιλοδοξεί να προσελκύσει σπουδαστές από την Ελλάδα, τα Βαλκάνια, την Ανατολική Ευρώπη, την Ανατολική Μεσόγειο και τη Μέση Ανατολή και άλλες γειτονικές περιοχές που επιθυμούν να πραγματοποιήσουν μεταπτυχιακές σπουδές στα αγγλικά κοντά στην πατρίδα τους για ένα θέμα που
    ανοίγει πολύπλευρες επαγγελματικές προοπτικές.
    Προωθεί τη δικτύωση των σπουδαστών αμερικανικών σπουδών στην περιοχή με γνώμονα γενικές κατευθύνσεις αμερικανικής πολιτικής και ειδικές περιφερειακές θεματικές. Είναι συμβολικά ισχυρό καθώς προέρχεται από το Πανεπιστήμιο Πειραιά, ένα Ίδρυμα που χαρακτηρίζεται από εξωστρέφεια.
    Σκοπός του προγράμματος είναι η κατάρτιση και προετοιμασία εξειδικευμένων και ικανών επιστημόνων και ερευνητών που θα προωθήσουν και θα αναλάβουν ενεργό ρόλο στην διαμόρφωση των ελληνοαμερικανικών, ευρω-ατλαντικών κι εν γένει διεθνών σχέσεων. Το Π.Μ.Σ. στοχεύει, μέσω της στενής συνεργασίας της ακαδημαϊκής κοινότητας με την κοινωνία τις επιχειρήσεις και τους διεθνείς θεσμούς και Πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα και Ινστιτούτα της αλλοδαπής που δραστηριοποιούνται στην αξιοποίηση και διάδοση των πορισμάτων της επιστημονικής έρευνας στα πεδία χάραξης των διεθνών σχέσεων, των συναρτώμενων με αυτά διεθνών υποθέσεων και της στρατηγικής και αποφάσεων τόσο σε πολιτικό, στρατιωτικό και σε επιχειρηματικό επίπεδο.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων Πανεπιστημίων της ημεδαπής και αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι τμημάτων Τ.Ε.Ι. συναφούς γνωστικού αντικειμένου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34 του ν. 4485/2017.

Το Π.Μ.Σ. απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Σπουδών (ΔΜΣ) Master of Science (MSc) in American Studies: Politics, Strategy and Economics από το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Το δίπλωμα συντάσσεται στην ελληνική και αγγλική γλώσσα.

Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών

Διεύθυνση: