Lasers, Πλάσμα & Εφαρμογές / MSc degree in Lasers, Plasma & Applications

Τμήμα: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

Παρακολούθηση: Πλήρης, Μερική, Διά ζώσης

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 3 για την Πλήρη φοίτηση, 6 για την Μερική φοίητηση

Επιστημονικά Αντικείμενα: Υγεία,Υγεία και πρόνοια,Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: https://www.hmu.gr/hmu/15774

Το Π.Μ.Σ. «Lasers, Πλάσμα & Εφαρμογές – Lasers, Plasma & Applications» προωθεί την επιστημονική γνώση και έρευνα παρέχοντας υψηλού επιπέδου εξειδικευμένη γνώση στους φοιτητές του με γνώμονα την ικανοποίηση των ερευνητικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας και του Ευρωπαϊκού αλλά και διεθνούς ακαδημαϊκού και εργασιακού περιβάλλοντος. Ειδικότερα, σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι να προσφέρει στους φοιτητές του μεταπτυχιακή εκπαίδευση υψηλού επιπέδου σε θέματα που άπτονται των εφαρμογών και της τεχνολογίας των Lasers και του Πλάσματος τα οποία τα τελευταία χρόνια παρουσιάζουν αδιαλείπτως ραγδαία επιστημονική και τεχνολογική ανάπτυξη σε διεθνές επίπεδο. Η εκπαίδευση νέων επιστημόνων σε αυτό τον εξαιρετικά σημαντικό διεθνώς τομέα θα δώσει τη δυνατότητα στη χώρα να συνεχίσει να συμμετάσχει ενεργά με εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό στις διεθνείς εξελίξεις που αφορούν αυτές τις καινοτόμες τεχνολογίες και γνώση αιχμής.
    Στόχοι του Π.Μ.Σ. «Lasers, Πλάσμα & Εφαρμογές – Lasers, Plasma & Applications» είναι:
    1. η εκπαίδευση και η προετοιμασία των φοιτητών του για την απόκτηση της απαραίτητης γνώσης ώστε με την αποφοίτηση τους να είναι έτοιμοι να ενταχθούν στον τρίτο κύκλο σπουδών δηλαδή στην εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στο ΤΕΙ Κρήτης ή σε άλλα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας ή της αλλοδαπής.
    2. η στελέχωση με επιστημονικό προσωπικό εξειδικευμένης γνώσης των ακαδημαϊκών φορέων εκπαίδευσης και έρευνας (Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, Ερευνητικά Κέντρα) της χώρας στον σημαντικό τομέα γνώσης που πραγματεύεται.
    3. η στελέχωση με επιστημονικό προσωπικό εξειδικευμένης γνώσης του Κέντρου ερευνών Φυσικής Πλάσματος & Lasers της Σχολής Εφαρμοσμένων Επιστημών του ΤΕΙ Κρήτης.
    4. να δώσει τη δυνατότητα στους φοιτητές και αποφοίτους του να διευρύνουν τους ορίζοντες τους αποκτώντας νέα γνώση ενισχύοντας την ανταγωνιστικότητα τους στην αγορά εργασίας στο Ευρωπαϊκό και διεθνές γίγνεσθαι μέσα από την κινητικότητα που το Π.Μ.Σ. «Lasers, Πλάσμα & Εφαρμογές – Lasers, Plasma & Applications» προσφέρει σε κορυφαία πανεπιστήμια, ερευνητικά
    5. να ενισχύσει τις δεξιότητες και γνώσεις των αποφοίτων του ώστε να μπορούν να δημιουργήσουν αυτόνομα ή σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες νέες μικρομεσαίες εταιρίες υψηλής τεχνολογίας και γνώσης – έχοντας τμήματα έρευνας και ανάπτυξης στο οργανόγραμμα τους – για τη σχεδίαση, υλοποίηση και προσφορά ανταγωνιστικών υψηλής τεχνολογίας και ποιότητας προϊόντων και υπηρεσιών γνώσης.

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

Ινστιτούτο Φυσικής
    Πλάσματος & Laser (http://www.ippl.hmu.gr/)

Οι φοιτητές του ΠΜΣ έχουν τη δυνατότητα (προαιρετικά) της κινητικότητας σε  συνεργαζόμενα σε επίπεδο έρευνας και εκπαίδευσης Ιδρύματα της Ευρώπης, είτε για την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας, είτε για την παρακολούθηση μαθημάτων. Η κινητικότητα υποστηρίζεται από το πρόγραμμα Erasmus.

κα Νίκη Γείτονα,
    τηλ.: 28210-23058, fax: 28210-23003,
    gitona@hmu.gr
    Design, Development & Administration:
    Dr. Vasilis Dimitriou
    dimvasi@chania.teicrete.gr