Επιστήμες της Εκπαίδευσης και της Αγωγής: Διεπιστημονικές Προσεγγίσεις στην Προσχολική Ηλικία και πρώτη σχολική ηλικία

• Ίδρυμα: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Σχολή: Επιστημών Αγωγής

Τμήμα: Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών

Πόλη: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Παρακολούθηση: Πλήρης, Μερική

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 4 εξάμηνα για την Πλήρη, 8 για την Μερική

Επιστημονικά Αντικείμενα: Εκπαίδευση,Επιστήμη της εκπαίδευσης

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος Β’ 1722/17.05.2018

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: http://ecedu.uoi.gr/index.php/studies/postgraduate

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2027-2028

Οι Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «Επιστήμες της Εκπαίδευσης και της Αγωγής: Διεπιστημονικές προσεγγίσεις στην προσχολική και πρώτη σχολική ηλικία» αποσκοπούν στην προαγωγή της γνώσης, την ανάπτυξη της έρευνας και των τεχνών, καθώς και την ικανοποίηση των εκπαιδευτικών, ερευνητικών, κοινωνικών, πολιτισμικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας, στην κατάρτιση επιστημόνων υψηλού επιπέδου ικανών να συμβάλουν σε θεωρητικές και εφαρμοσμένες περιοχές συγκεκριμένων γνωστικών κλάδων, ειδικές θεματικές ενότητες ή επιμέρους κλάδους των γνωστικών αντικειμένων του πρώτου κύκλου σπουδών του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών, καθώς και στην παραγωγή και μετάδοση γνώσεων, τεχνογνωσίας, μεθοδολογιών εργαλείων και ερευνητικών αποτελεσμάτων στον επιστημονικό χώρο της εκπαίδευσης και της αγωγής που θεραπεύει το Τμήμα.

Κατηγορίες υποψηφίων για φοίτηση στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών
    Κατηγορίες υποψηφίων που μπορούν να γίνουν δεκτοί για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών είναι:
    1. Κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών Α.Ε.Ι./Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής και
    2. Κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής που έχει αναγνωριστεί από το
    Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.), σύμφωνα με το
    ν. 3328/2005 (Α’ 80).
    3. Μέλη των κατηγοριών Ε.Ε.Π., Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Τ.Ε.Π., εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις του πρώτου εδαφίου της
    παρ. 1 του άρθρου 34, μπορούν να εγγραφούν ως υπεράριθμοι και μόνο ένας κατ’ έτος ανά Π.Μ.Σ., που οργανώνεται
    στο Τμήμα, το οποίο είναι συναφές με τον τίτλο σπουδών και το έργο που επιτελούν στο οικείο Ίδρυμα.

Το Π.Μ.Σ. απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) στις «Επιστήμες της Εκπαίδευσης και της Αγωγής:
    Διεπιστημονικές προσεγγίσεις στην προσχολική και πρώτη σχολική ηλικία» με τις εξής κατευθύνσεις:
    1. Διδακτική των Επιστημών: Διδακτική διαχείριση της τάξης, εργαλεία ΤΠΕ, σχεδιασμός και αξιολόγηση προγραμμάτων και περιβαλλόντων μάθησης υπό το πρίσμα γνωστικών και κοινωνικοπολιτισμικών προσεγγίσεων.
    2. Λόγος, Τέχνες και Ετερότητα στην Εκπαίδευση.
    3. Κοινωνική και συναισθηματική μάθηση.
    Ο τίτλος θα μεταφράζεται στην αγγλική γλώσσα ως Master of Arts (MA) in Educational Sciences: Interdisciplinary Approaches to Early Childhood and Pre-Primary Education.