• Ίδρυμα: ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Παρακολούθηση: Πλήρης, Μερική, Διά ζώσης, Εξ' αποστάσεως

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 4 για την πλήρη, 8 για την μερική

Γλώσσα Διδασκαλίας: Ελληνική, Αγγλική

Επιστημονικά Αντικείμενα: Κοινωνικές επιστήμες, δημοσιογραφία και πληροφορία,Οικονομικά,Διοίκηση επιχειρήσεων και Νομική,Διοίκηση επιχειρήσεων,Υπηρεσίες,Ταξιδιωτικά, τουρισμός και αναψυχή

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος B’ 148/21.01.2021

URL Ιστοσελίδας: http://mba.econ.uoa.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2030-2031

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) στη Διοίκηση Οικονομικών Μονάδων έχει ως αντικείμενο την εκπαίδευση επιστημόνων σε σύγχρονους τομείς και επιστημονικά πεδία της διοίκησης των επιχειρήσεων και των οργανισμών. Ειδικότερα, ο σκοπός του προγράμματος είναι να αναπτύξει την κουλτούρα και τις δεξιότητες που χρειάζονται, έτσι ώστε οι απόφοιτοί του να γίνουν ηγετικά στελέχη στον τομέα των επιχειρήσεων και των οργανισμών. Αυτό επιτυγχάνεται με την προσφορά ενός ευρύτατου θεωρητικού και πρακτικού οπλοστασίου γνώσεων διοίκησης επιχειρήσεων, καθώς και την ανάπτυξη στρατηγικής σκέψης και δεξιοτήτων κριτικού πνεύματος, έτσι ώστε να δημιουργηθεί μια νέα
    γενιά διευθυντικών στελεχών, ικανών να αναλύουν τις εταιρικές προκλήσεις και ευκαιρίες και συγχρόνως να διαμορφώνουν και να υλοποιούν καινοτόμες και αποτελεσματικές επιχειρηματικές πολιτικές και στρατηγικές σ’ ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον. Συγχρόνως, επιδιώκεται η στενότερη συνεργασία και η διεθνής προβολή των συνεργαζόμενων Τμημάτων, καθώς και η διασύνδεσή τους με την ελληνική, αλλά και με τη διεθνή οικονομία σε εθνικό, περιφερειακό ή/και διεθνές επίπεδο. Ειδικότερα, το ΔΠΜΣ στοχεύει στην προετοιμασία των φοιτητών για την υψηλού επιπέδου
    στελέχωση του ιδιωτικού ή/και δημόσιου τομέα, διεθνών οργανισμών και γενικότερα στην κατάρτιση ειδικευμένων επιστημόνων ικανών να συμβάλλουν στην πολύπλευρη ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας. Επίσης το επίπεδο των παρεχόμενων γνώσεων δίνει τη δυνατότητα για συνέχιση των σπουδών σε διδακτορικό επίπεδο. Το ΔΠΜΣ θα υλοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα και την αγγλική γλώσσα. Το ελληνόφωνο πρόγραμμα είναι διακριτό ως προς την υλοποίησή του από το αγγλόφωνο πρόγραμμα. Το αγγλόφωνο πρόγραμμα στοχεύει στην προσέλκυση μεταπτυχιακών φοιτητών από όλο τον κόσμο, ιδιαίτερα από όμορες χώρες, αλλά και στην παροχή της δυνατότητας φοίτησης σε Έλληνες που στοχεύουν να απασχοληθούν σε πολυεθνικές εταιρίες.

Στο ΔΠΜΣ γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του πρώτου κύκλου σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Η επιλογή των φοιτητών γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34 του ν. 4485/2017 και τις προβλέψεις του Κανονισμού Μεταπτυχιακών Σπουδών. Προϋπόθεση για την επιλογή, αποτελεί η επαρκής γνώση μίας τουλάχιστον γλώσσας πέραν της γλώσσας διεξαγωγής του ΔΠΜΣ. Το επίπεδο
    γλωσσομάθειας που απαιτείται, τα ακαδημαϊκά κριτήρια που συνεκτιμώνται για την επιλογή και η σχετική διαδικασία εξέτασης ορίζονται στον Κανονισμό του ΔΠΜΣ. Στα ακαδημαϊκά κριτήρια περιλαμβάνονται ιδίως ο βαθμός του πτυχίου, η βαθμολογία στα μαθήματα που είναι σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο του ΔΠΜΣ, καθώς και η σχετική ερευνητική ή επαγγελματική δραστηριότητα του υποψηφίου.

Το ΔΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) στη «Διοίκηση Οικονομικών Μονάδων (National and Kapodistrian University of Athens Master of Business Administration – NKUA MBA)». Οι φοιτητές του ΔΠΜΣ, εφόσον το επιθυμούν, μπορούν να αποκτήσουν μία ή και περισσότερες από τις ακόλουθες ειδικεύσεις:
    1. Τραπεζική και Ασφαλιστική Διοίκηση (Bank and Insurance Management),
    2. Λογιστική (Accounting)
    3. Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας (Healthcare Management)

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ

Τέλη φοίτησης των μεταπτυχιακών φοιτητών τα οποία ανέρχονται σε 1.450 ευρώ ανά Θεματική Ενότητα για το ελληνόφωνο πρόγραμμα και 2.500 ευρώ για το αγγλόφωνο πρόγραμμα.
    Στο πρόγραμμα πλήρους φοίτησης, τα τέλη φοίτησης ανά εξάμηνο αντιστοιχούν σε 1.450 ευρώ για το ελληνόφωνο πρόγραμμα και 2.500 ευρώ για το αγγλόφωνο πρόγραμμα.

Γραμματεία
    University of Athens ΜΒΑ