Διαχείριση και Ανάδειξη Πολιτιστικής Πληροφορίας

Τμήμα: ΑΡΧΕΙΟΝΟΜΙΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΜΟΥΣΕΙΟΛΟΓΙΑΣ

Πόλη: Κέρκυρα

Παρακολούθηση: Πλήρης, Διά ζώσης

Επιστημονικά Αντικείμενα: Κοινωνικές επιστήμες και επιστήμες συμπεριφοράς,Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): ΦΕΚ 1500Β΄/2-5-18

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: http://tab.ionio.gr/el/postgraduates

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) στη Διαχείριση και Ανάδειξη Πολιτιστικής Πληροφορίας έχει ως αντικείμενο τη διαχείριση και ανάδειξη της Πολιτιστικής Πληροφορίας -μέσω προσεγγίσεων κυρίως κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών- καθ’ όλο τον κύκλο ζωής της: από τη δημιουργία και την παραγωγή της μέχρι την περιγραφή, διακίνηση, οργάνωση και ιδιαίτερα την ανάδειξη της μέσω της διαμόρφωσης υπηρεσιών με βάση αυτή (αρχεία, βιβλιοθήκες, μουσεία, εκδοτικοί οίκοι και άλλοι οργανισμοί).
    Σκοπός του ΠΜΣ αποτελεί η παροχή εξειδικευμένης θεωρητικής και ερευνητικής γνώσης για τον ορισμό, την ανάλυση, την ερμηνεία, τη διαχείριση, την αξιολόγηση και τη διακίνηση της Πολιτιστικής Πληροφορίας, καθώς και η παροχή εξειδικευμένης πρακτικής, εμπειρικής και εφαρμοσμένης γνώσης για την ανάδειξη των τεκμηρίων και τη διοίκηση πολιτιστικών μονάδων/οργανισμών (αρχεία, βιβλιοθήκες, μουσεία, εκδοτικοί οίκοι και άλλοι οργανισμοί).

Στο ΠΜΣ θα γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου πρώτου κύκλου σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34 του ν. 4485/2017. Προτεραιότητα δίδεται σε πτυχιούχους Α. του Τμήματος Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας, Β. Φιλοσοφικών Σχολών, Γ. Διοίκησης και Οικονομίας, Δ. Νομικών Σχολών, Ε. Πληροφορικής, ΣΤ. ΑΣΚΤ, Τεχνών Ήχου και Εικόνας, Μουσικών Σπουδών, Ζ. Παιδαγωγικών Σχολών, Πανεπιστημίων της ημεδαπής, καθώς και αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, όπως και πτυχιούχοι Τμημάτων ΤΕΙ συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

Το ΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) «Διαχείριση και Ανάδειξη Πολιτιστικής Πληροφορίας» (τίτλος στα αγγλικά: Management of Cultural Information).

Γραμματεία του Τμήματος στην Κέρκυρα (κα Mαρία Μαυρωνά, τηλ. 26610-87418).