Ανάλυση και Διδασκαλία Πρώτης & Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας

Τμήμα: ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Πόλη: ΡΟΔΟΣ

Είδος ΠΜΣ: Διατμηματικό ΠΜΣ

Επιστημονικά Αντικείμενα: Απόκτηση Γλώσσας,Γλώσσες,Εκπαίδευση,Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 2885/19.07.2018 τ. Β

URL Ιστοσελίδας: https://dms.aegean.gr/%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%b1%cf%80%cf%84%cf%85%cf%87%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%ad%cf%82-%cf%83%cf%80%ce%bf%cf%85%ce%b4%ce%ad%cf%82/%ce%b1%ce%bd%ce%ac%ce%bb%cf%85%cf%83%ce%b7-%ce%b4%ce%b9%ce%b4%ce%b1%cf%83%ce%ba%ce%b1%ce%bb%ce%af%ce%b1-1%ce%b7%cf%82-2%ce%b7%cf%82-%ce%be%ce%ad%ce%bd%ce%b7%cf%82-%ce%b3%ce%bb%cf%8e%cf%83%cf%83%ce%b1/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2023-2024

Αντικείμενο του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών είναι η ανάλυση και η διδασκαλία της γλώσσας ως πρώτης, δεύτερης/ ξένης. Το περιεχόμενο σπουδών καλύπτει τις πλέον σύγχρονες προσεγγίσεις για την ανάλυση της γραμματικής δομής και της κειμενικής διάστασης της γλώσσας. Καλύπτει επίσης, τις σύγχρονες διδακτικές προσεγγίσεις για τη γλωσσική διδασκαλία. Αυτές αφορούν τόσο τη δομική όσο και τη λειτουργική διάσταση της γλώσσας και συνδέονται με διαφορετικές ανάγκες διδασκαλίας της πρώτης, δεύτερης/ξένης ή γλώσσας κληρονομιάς σε ποικίλα ακροατήρια (πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τάξεις ενηλίκων κ.τ.λ.)., γεγονός που αποτελεί καινοτομία του προγράμματος. Επίσης, το πρόγραμμα αξιοποιεί τις τεχνολογίες της πληροφορίας στην ανάλυση και τη διδακτική γλωσσικών φαινομένων και κειμένων τόσο δια ζώσης όσο και εξ αποστάσεως. Έμφαση δίνεται στην ανάλυση και τη διδακτική της Ελληνικής και άλλων γλωσσών της ΝΑ Μεσογείου (ενδεικτικά: Αραβικά, Εβραϊκά, Τουρκικά).

Ο σκοπός του προτεινόμενου προγράμματος είναι η εμβάθυνση σε ποικιλία ζητημάτων που αφορούν τη γλωσσική ανάλυση και η παροχή τεχνογνωσίας για τη διδασκαλία της πρώτης, δεύτερης/ ξένης ή γλώσσας κληρονομιάς. Αξιοποιεί τη γνώση γύρω από την ανάλυση, την αντιπαραβολή των γλωσσών, τη διδακτική του γλωσσικού μαθήματος, τη γλωσσική πολυμορφία, τη διδασκαλία δεύτερης γλώσσας και στοχεύει στην παροχή θεωρητικών και μεθοδολογικών εργαλείων για την περεταίρω ανάπτυξη

Στο Δ.Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί/ες πτυχιούχοι Τμημάτων Φιλοσοφικών και Παιδαγωγικών Σχολών, Κοινωνικών, Πολιτικών, Πολιτισμικών, Ανθρωπιστικών και Περιφερειακών Σπουδών των Πανεπιστημίων της ημεδαπής και ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτές/οί και πτυχιούχοι Τμημάτων ΤΕΙ συναφούς γνωστικού αντικειμένου. Επιπλέον, γίνονται δεκτοί επί πτυχίω φοιτητές και φοιτήτριες των ιδρυμάτων της ημεδαπής, κατά τα ανωτέρω οριζόμενα, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις τους και θα έχουν προσκομίσει σχετική βεβαίωση μέχρι την ημερομηνία εγγραφής τους στο Δ.Π.Μ.Σ.

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στη Γραμματεία του Δ.Π.Μ.Σ., Δημοκρατίας 1, κτήριο «ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ», Ρόδος, Τ.Κ. 85132, τηλ.: 22410 99060 και ώρες 10:00-14:00 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση rhodes_pms_Ling@aegean.gr ή στις ιστοσελίδες των Τμημάτων http://dms.aegean.gr/ και http://www.pre.aegean.gr/.