Εφαρμοσμένη Λογιστική, Ελεγκτική και Φορολογία

Τμήμα: Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής

Παρακολούθηση: Πλήρης, Μερική

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 3 για την πλήρη, 6 για την μερική

Επιστημονικά Αντικείμενα: Κοινωνικές επιστήμες, δημοσιογραφία και πληροφορία,Οικονομικά,Διοίκηση επιχειρήσεων και Νομική,Διοίκηση επιχειρήσεων,Υπηρεσίες,Ταξιδιωτικά, τουρισμός και αναψυχή

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος B’ 3553/27.08.2020

URL Ιστοσελίδας: https://accfin.uniwa.gr/pms-efarmosmeni-logistiki-elegktiki-kai-forologia/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2025-2026

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η μεταπτυχιακή εκπαίδευση των φοιτητών που προορίζονται για το φορολογιστικό και ελεγκτικό επάγγελμα ως ελεύθεροι επαγγελματίες ή ως σύμβουλοι / στελέχη και οικονομικοί αναλυτές / διευθυντές επιχειρήσεων / οργανισμών. Οι διαρκώς μεταβαλλόμενες οικονομικές συνθήκες παγκοσμίως δημιουργούν νέες ευκαιρίες, νέους προβληματισμούς και καθιστούν αναγκαία, πέραν του βασικού αντικειμένου του ΠΜΣ, την εμβάθυνση  σε  θεωρητικό  επίπεδο με σύγχρονες γνώσεις σε γνωστικά πεδία, όπως είναι η εξειδικευμένη Λογιστική κατά κλάδο, τα ελεγκτικά συστήματα για τους ομίλους επιχειρήσεων με διεθνή δραστηριότητα και η Εταιρική Διακυβέρνηση.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί μετά από επιλογή πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων της αλλοδαπής, που προέρχονται κυρίως από Τμήματα Κοινωνικών, Διοικητικών, Οικονομικών, Θετικών, Τεχνολογικών και άλλων Επιστημών.

Τα μαθήματα λαμβάνουν χώρα κάθε Πέμπτη και Παρασκευή 18:00-21:00 και Σάββατο 09:00-15:00, στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Το χειμερινό εξάμηνο διαρκεί από Οκτώβριο ως Ιανουάριο και το θερινό εξάμηνο από Φεβρουάριο ως Ιούνιο.

Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής – Τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

Γραμματεία Π.Μ.Σ. «Εφαρμοσμένη Λογιστική, Ελεγκτική και Φορολογία»
    Κτήριο Δ’, γραφείο 317 (2ος όροφος)

Πέτρου Ράλλη & Θηβών 250, Αιγάλεω, ΤΚ 122 44