Πρωτεϊνική Βιοτεχνολογία

Πόλη: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Είδος ΠΜΣ: Διατμηματικό ΠΜΣ

Παρακολούθηση: Πλήρης, Διά ζώσης

Επιστημονικά Αντικείμενα: Υγεία,Φυσικές Επιστήμες,Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος Β’ 1789/21.05.2018

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: http://probiotech.biology.uoc.gr/index.php/el/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2027-2028

Αντικείμενο του Προγράμματος είναι η παροχή υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακής εκπαίδευσης στην περιοχή της Πρωτεϊνικής Βιοτεχνολογίας, περιοχή εξαιρετικής επικαιρότητας για την αντιμετώπιση πολυδιάστατων τεχνολογικών, επιστημονικών και κοινωνικών προβλημάτων, και σημαντικός μοχλός ανάπτυξης της οικονομίας και της κοινωνίας τον 21ο αιώνα.
    Το Πρόγραμμα εστιάζεται σε βασική και εφαρμοσμένη έρευνα και περιλαμβάνει τα παρακάτω :
    * κατανόηση της δομής και της βιολογικής δράσης των πρωτεϊνών
    * εργαστηριακές και βιομηχανικές μεθόδοι απομόνωσης και ταυτοποίησής τους
    * σχεδιασμό βιολογικά δραστικότερων μορφών τους
    * περιγραφή νέων και καθιερωμένων μεθόδων μελέτης της δομής και δράσης των πρωτεϊνών
    * εφαρμογή πρωτεϊνών σε τομείς αιχμής για τη βιοϊατρική, όπως νανο/βιοτεχνολογία, διαγνωστική ανάλυση, σχεδιασμό και χορήγηση φαρμάκων
    * Βιοπληροφορική
    * Επιχειρηματικότητα και καινοτομία
    Το πρόγραμμα είναι διεπιστημονικό και απευθύνεται σε υποψήφιους με καλό υπόθαθρο σε τουλάχιστον ένα
    από τα παρακάτω πεδία: βιολογικές επιστήμες, χημεία, επιστήμες υλικών, βιοφυσική.
    Θεματολογικά εμπίπτει σε περιοχές που βρίσκονται σε προτεραιότητα διεθνώς, διότι αφενός περιλαμβάνει τις
    επιστήμες που άπτονται των υπηρεσιών για την ανθρώπινη υγεία, και αφετέρου ενσωματώνει θέματα της κοινωνίας της πληροφορίας (Βιοπληροφορική).

Στο Πρόγραμμα γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι πανεπιστημίου της ημεδαπής ή ισότιμου τίτλου της αλλοδαπής στη
    Βιολογία, τη Χημεία ή σε συγγενές αντικείμενο (Ιατρική, Φαρμακευτική, Γεωπονία, Φυσική κ.λπ.), καθώς επίσης και πτυχιούχοι τμημάτων ΑΤΕΙ συναφών ειδικοτήτων.

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

Τμήμα Χημείας Παν. Κρήτης

Γραμματέας του ΠΜΣ κ. Ευφροσύνη Μπερβανάκη (bervan@uoc.gr), τηλ. 2810-394402.
    Υπεύθυνη του ΠΜΣ είναι η Καθηγήτρια του Τμήματος Βιολογίας κ. Ειρήνη Αθανασάκη
    (athanire@uoc.gr), τηλ.2810-394355