Προπόνηση και Πρόληψη Τραυματισμών στο Ποδόσφαιρο

Επιστημονικά Αντικείμενα: Υγεία,Υγεία και πρόνοια

URL Ιστοσελίδας: http://soccermaster.phed-sr.auth.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Το αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ. Προπόνηση και πρόληψη τραυματισμών στο ποδόσφαιρο.) άπτεται στον σχεδιασμό προγραμμάτων προπόνησης για την βελτίωση της απόδοσης των ποδοσφαιριστών με βάση τις νέες σύγχρονες τάσεις στο σύγχρονο ποδόσφαιρο. Ταυτόχρονα, παρέχονται όλες οι απαραίτητες γνώσεις για την δόμηση προγραμμάτων άσκησης που προλαμβάνουν τραυματισμούς στο ποδόσφαιρο.

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι: α) να προσφέρει στελέχη με εξειδικευμένες γνώσεις σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό περιβάλλον εργασίας και β) να αποτελέσει προστάδιο δημιουργίας νέων επιστημόνων στο συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο. Γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής σε ποσοστό 80% του συνόλου των εισαγομένων φοιτητών. Επίσης γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι άλλων πανεπιστημιακών τμημάτων της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι ΤΕΙ, κατ’ ανώτατο όριο σε ποσοστό 20% του συνόλου των εισαγομένων φοιτητών.

Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού
    Απόφοιτοι Α.Ε.Ι.
    Απόφοιτοι Τ.Ε.Ι.

62110 – Άγιος Ιωάννης