Θεωρία Δικαίου και Διεπιστημονικές Νομικές Σπουδές

Παρακολούθηση: Πλήρης, Μερική

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 3 για την πλήρη, 6 για την μερική

Επιστημονικά Αντικείμενα: Νομική

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 3645/τ.Β΄/27-8-2018, 1117/τ.Β΄/4-4-2019 3633/τ.Β΄/1-10-2019

URL Ιστοσελίδας: https://theory.law.auth.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η εξειδικευμένη καλλιέργεια του γνωστικού αντικειμένου «Θεωρία Δικαίου και Διεπιστημονικές Νομικές Σπουδές», που περιλαμβάνει τα επιμέρους μαθήματα: Ιστορία του Δικαίου, Φιλοσοφία και Μεθοδολογία του Δικαίου, Κοινωνιολογία του Δικαίου, Εκκλησιαστικό Δίκαιο, Δίκαιο και Πληροφορική.

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η προαγωγή της γνώσης, η καλλιέργεια και ανάπτυξη της έρευνας, καθώς και η κατάρτιση επιστημόνων υψηλού επιπέδου, με την ικανοποίηση των εκπαιδευτικών, ερευνητικών, κοινωνικών, πολιτιστικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας στο γνωστικό αντικείμενο «Θεωρία Δικαίου και Διεπιστημονικές Νομικές Σπουδές»

Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί: (α) πτυχιούχοι Νομικής Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αντίστοιχων Σχολών ή Τμημάτων αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής και (β) πτυχιούχοι συναφών με το αντικείμενο του ΠΜΣ Τμημάτων ή Σχολών Πανεπιστημίων και πέραν της Νομικής, και ειδικότερα των κοινωνικών, πολιτικών, οικονομικών και ανθρωπιστικών επιστημών, διεθνών σχέσεων και δημόσιας διοίκησης.

• Νομικής
    • Κοινωνικών Επιστημών