Οργάνωση και Διοίκηση για Μηχανικούς

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 3 για την πλήρη, 6 για την μερική

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 2023, Τεύχος Β’, 05/06/2018

URL Ιστοσελίδας: https://www.teicrete.gr/mba-eng/

Ένα σύγχρονο μεταπτυχιακό πρόγραμμα που καλύπτει ανάγκες Το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο προσφέρει τη δυνατότητα σε όλους τους Μηχανικούς, ανεξαρτήτως ειδικότητας, να αποκτήσουν ένα μεταπτυχιακό τίτλο στην Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων.

Σκοπός του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) είναι η ενδυνάμωση των Μηχανικών με οικονομικο-διοικητικές γνώσεις και ικανότητες, ώστε να γίνουν περιζήτητα στελέχη οργανισμών / επιχειρήσεων ή επιτυχημένοι αυτοαπασχολούμενοι και επιχειρηματίες. Η λήψη ακαδημαϊκών και πρακτικών γνώσεων στους κυριότερους τομείς της οικονομικο-διοικητικής επιστήμης, θα βοηθήσει σημαντικά τους Μηχανικούς να ολοκληρώσουν τα τυπικά τους προσόντα

Το ΔΠΜΣ κινείται στην κατεύθυνση των κύριων αναπτυξιακών προτεραιοτήτων της χώρας, καθώς οι απόφοιτοι του ΔΠΜΣ θα καλύψουν τη σύγχρονη κοινωνικο-οικονομική ανάγκη για ολοκληρωμένους επαγγελματίες που θα προωθούν την καινοτομία και την τεχνολογική πρόοδο.

Το ΔΠΜΣ «Οργάνωση και Διοίκηση για Μηχανικούς» σχεδιάστηκε για:

• Απόφοιτους Τμημάτων ειδικότητας Μηχανικού
    • Απόφοιτους άλλων συναφών ειδικοτήτων (π.χ. απόφοιτοι θετικών επιστημών), εφόσον η επαγγελματική τους ενασχόληση σχετίζεται με τις εφαρμοσμένες γνώσεις του εκπαιδευτικού προγράμματος

Το Δ.Π.Μ.Σ. απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) στην «Οργάνωση και Διοίκηση για Μηχανικούς».

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

Το ΔΠΜΣ οργανώνεται από τις Σχολές Τεχνολογικών Εφαρμογών και Διοίκησης & Οικονομίας του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου και έχει έδρα το Ηράκλειο.

Email: mba_engineers@hmu.gr

Social Media: Facebook | Twitter