Medical Research Methodology (Ιατρική Ερευνητική Μεθοδολογία)

• Ίδρυμα: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σχολή: Επιστημών Υγείας

Τμήμα: Ιατρικής

Πόλη: Θεσ/νίκη

Παρακολούθηση: Εντατική

Γλώσσα Διδασκαλίας: Αγγλική

Επιστημονικά Αντικείμενα: Υγεία

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): ΦΕΚ 3981/13.9.2018

URL Ιστοσελίδας: https://www.med.auth.gr/content/dpms-neyroanosologia

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του ΠΜΣ αποτελεί η διεπιστημονική μεταπτυχιακή εκπαίδευση, η προαγωγή της γνώσης και η ανάπτυξη της έρευνας στο αντικείμενο της Ιατρικής Ερευνητικής Μεθοδολογίας στην αγγλική γλώσσα, προκειμένου να συνεισφέρει στην εξωστρέφεια και να εξασφαλιστεί ο διεθνής χαρακτήρας του Ιατρικού Τμήματος και του ΑΠΘ.

Ειδικό σκοπό του ΠΜΣ αποτελεί η εκπαίδευση νέων επιστημόνων στην παραγωγή και μετάδοση γνώσεων, στη χρήση μεθοδολογικών εργαλείων και στην παραγωγή ερευνητικών αποτελεσμάτων στην ιατρική επιστήμη και ειδικότερα στο αντικείμενο της Ιατρικής Ερευνητικής Μεθοδολογίας.

Κατηγορίες υποψηφίων που μπορούν να γίνουν δεκτοί για την παρακολούθηση του ΠΜΣ είναι: πτυχιούχοι Τμημάτων Ιατρικών Σχολών των Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής συναφούς γνωστικού αντικειμένου (ενδεικτικά, αλλά όχι αποκλειστικά, Οδοντιατρικής, Κτηνιατρικής, Φαρμακευτικής, Βιολογίας, Πολυτεχνείου)

Ιατρικής
    Οδοντιατρικής