Master of Arts in Digital Media, Communication andJournalism (Ψηφιακά Μέσα, Επικοινωνία και Δημοσιογραφία)

• Ίδρυμα: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σχολή: Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών

Πόλη: Θεσ/νίκη

Παρακολούθηση: Πλήρης

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 3333/τ.Β΄/10-8-2018

URL Ιστοσελίδας: http://media.jour.auth.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η ψηφιακή τεχνολογία στα μέσα επικοινωνίας και στην δημοσιογραφία.

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι να προσφέρει στους μεταπτυχιακούς φοιτητές σύγχρονες γνώσεις, μεθοδολογικά εργαλεία και ερευνητικούς προσανατολισμούς που θα τους καταστήσουν ικανούς για συνεχή εκπαίδευση, καινοτομία και δημιουργική εφαρμογή των σύγχρονων τεχνολογιών στην επικοινωνία και την δημοσιογραφία, και αφετέρου να καλλιεργήσει σε αυτούς τις αντιλήψεις και τις κριτικές δεξιότητες που απαιτεί μια κοινωνικά υπεύθυνη και δεοντολογικά σωστή επαγγελματική δραστηριότητα.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι των Τμημάτων Δημοσιογραφίας, Μέσων ή Επικοινωνίας, καθώς και πτυχιούχοι ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Επίσης γίνονται δεκτοί και πτυχιούχοι Τμημάτων ΤΕΙ συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

• Δημοσιογραφίας
    • Μέσων Επικοινωνίας
    • Ανθρωπιστικών Επιστημών
    • Κοινωνικών Επιστημών