Γλώσσα και Πολιτισμός στο Γερμανόφωνο Χώρο

Επιστημονικά Αντικείμενα: Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 3332/τ.Β΄/10-8-2018 3808 κανονισμός

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: http://www.del.auth.gr/el/spoudes/metaptyxiakes-spoudes/pms-glossa-kai-politismos-ston-germanofono-xoro

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η ανάπτυξη της γνώσης και της έρευνας στο πεδίο των επιστημών της γλώσσας, καθώς και στο πεδίο του πολιτισμού στον γερμανόφωνο χώρο.

Σκοπός του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι:

α) Η παραγωγή εξειδικευμένου επιστημονικού και ερευνητικού δυναμικού με ειδίκευση στις ανωτέρω γνωστικές περιοχές,
    β) Η εκπαίδευση πτυχιούχων ΑΕΙ στις σύγχρονες θεωρίες και πρακτικές της γερμανικής γλώσσας, της λογοτεχνίας και του γερμανικού πολιτισμού,
    γ) Η εξοικείωση επιστημόνων με τη θεωρία και πρακτική της μετάφρασης.
    δ) Η διερεύνηση και διαχείριση πολιτισμικών σχέσεων των γερμανόφωνων χωρών με τον ελληνικό και τον ευρύτερο ευρωπαϊκό χώρο.

Οι απόφοιτοι του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) έχουν τη δυνατότητα να αξιοποιηθούν στον ακαδημαϊκό χώρο, στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, στην ανάπτυξη νέων μαθημάτων που ανταποκρίνονται στις ανάγκες της σύγχρονης εποχής, στην διερεύνηση νέων μεθόδων διδασκαλίας, στη στελέχωση διαφόρων επιχειρήσεων, στη διεύρυνση και διαχείριση πολιτιστικών σχέσεων μεταξύ των γερμανόφωνων χωρών.

Γερμανικής Γλώσσας
    Απόφοιτοι Α.Ε.Ι. με συνάφεια