Εξειδίκευση στις Τ.Π.Ε. και Ειδική Αγωγή – Ψυχοπαιδαγωγική της Ένταξης

Σχολή: ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Τμήμα: Ελληνικής Φιλολογίας

Είδος ΠΜΣ: Διϊδρυματικό ΠΜΣ

Επιστημονικά Αντικείμενα: Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες,Εκπαίδευση,Επιστήμη της εκπαίδευσης,Κοινωνικές επιστήμες, δημοσιογραφία και πληροφορία,Ψυχολογία

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Β΄2083/07-06-2018

URL Ιστοσελίδας: http://www.specialedu.iit.demokritos.gr

Στο Δ.Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι όλων των Τμημάτων Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης της ημεδαπής καθώς επίσης και ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Συγκεκριμένα, δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι απόφοιτοι όλων των Πανεπιστημιακών Τμημάτων ή Τμημάτων ΑΤΕΙ που επιθυμούν εξειδίκευση στις ΤΠΕ και την Ειδική Αγωγή. Δεκτοί, επίσης, γίνονται και πτυχιούχοι Πανεπιστημίων της αλλοδαπής, των οποίων οι τίτλοι έχουν αναγνωρισθεί από το ΔΟΑΤΑΠ ως ισότιμοι και αντίστοιχοι με τίτλους Τμημάτων ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ. Για τους αλλοδαπούς υποψηφίους ή υποτρόφους του Ελληνικού Κράτους προϋποτίθεται η επαρκής γνώση της ελληνικής γλώσσας σύμφωνα με το υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο.

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ» – Ινστιτούτο Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών