“Επιστήμη Δεδομένων” (MSc in Data Science)

• Ίδρυμα: ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Σχολή: Σχολή Επιστήμης και Τεχνολογίας

Τμήμα: Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας

Πόλη: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Παρακολούθηση: Πλήρης, Μερική, Διά ζώσης, Εξ' αποστάσεως

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 3 για την πλήρη, 6 για την μερική

Γλώσσα Διδασκαλίας: Αγγλική

Επιστημονικά Αντικείμενα: Διεπιστημονικά προγράμματα που αφορούν τις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος B’ 1058/08.06.2022

URL Ιστοσελίδας: https://www.ihu.gr/ucips/postgraduate-programmes/datascience

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Το Π.Μ.Σ. “Συστήματα Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών” (MSc in Information and Communication Systems) έχει ως αντικείμενο την παροχή εκπαίδευσης μεταπτυχιακού επιπέδου και απευθύνεται σε αποφοίτους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να διευρύνουν την γνώση τους στον τομέα της πληροφορικής και των τηλεπικοινωνιών αλλά και σε σύγχρονα, διεπιστημονικά θέματα μεταξύ των τομέων της οικονομίας, ενέργειας και της υγείας που αφορούν στην βελτίωση της ποιότητας ζωής.

Στα Π.Μ.Σ. του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος γίνονται δεκτοί, μετά από επιλογή, πτυχιούχοι Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι τμημάτων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων συναφούς γνωστικού αντικειμένου σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 4485/2017 και 4610/2019.