Δ.Δ. Π.Μ.Σ. με τίτλο «Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη και Αυτοδιοίκηση»

• Ίδρυμα: ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ

Σχολή: Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών

Τμήμα: Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων

Πόλη: ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Είδος ΠΜΣ: Διϊδρυματικό ΠΜΣ

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 1 έτος εντατικό (2 εξάμηνα και 1 θερινή περίοδος)

Επιστημονικά Αντικείμενα: Διαχείριση και διοίκηση

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): ΦΕΚ 5002/τ.Β/31-12-2019

URL Ιστοσελίδας: http://tpaa.pedis.uop.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2024-2025

Αντικείμενο του ΔΔΠΜΣ

Αντικείμενο του ΔΔΠΜΣ είναι η παραγωγή και μετάδοση γνώσεων και δεξιοτήτων και η ανάπτυξη τεχνογνωσίας, μεθοδολογιών, λειτουργικών εργαλείων και εν γένει ερευνητικών αποτελεσμάτων στο διεπιστημονικό πεδίο των σπουδών στην Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη και Αυτοδιοίκηση.

Tο ΔΔΠΜΣ αποσκοπεί στην προαγωγή της εμπειρικής έρευνας στο πεδίο μελέτης της τοπικής αυτοδιοίκησης και ανάπτυξης στην Ελλάδα. Παράλληλα, στοχεύει στην κατάρτιση των φοιτητών στο επιστημονικό αυτό πεδίο, παρέχοντάς τους τις αναγκαίες δεξιότητες για την περαιτέρω επιστημονική και επαγγελματική σταδιοδρομία τους.

Το πρόγραμμα καλύπτει ένα ευρύ φάσμα θεμάτων και προβλημάτων με τρόπο διεπιστημονικό (στην τομή των κλάδων της πολιτικής επιστήμης, της δημόσιας πολιτικής, της πολιτικής οικονομίας, των δημοσίων οικονομικών και της διοίκησης των επιχειρήσεων κ.ά.). Βασίζεται σε μια πολυδιάστατη προσέγγιση των ζητημάτων που άπτονται της οργάνωσης και λειτουργίας των φορέων της τοπικής αυτοδιοίκησης σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Στο Δ.Δ.ΠΜΣ γίνονται δεκτοί/ες πτυχιούχοι: α) από Τμήματα Πανεπιστημίων της ημεδαπής και ομοταγών αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων της αλλοδαπής που είναι συναφή με το ευρύτερο γνωστικό αντικείμενο των κοινωνικών, πολιτικών οικονομικών και ανθρωπιστικών επιστημών, των διεθνών σχέσεων, της νομικής και της δημόσιας διοίκησης ή άλλων συναφών γνωστικών αντικειμένων και β) από Τμήματα ΤΕΙ συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

Απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) στην «Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη και Αυτοδιοίκηση» με τις ακόλουθες ειδικεύσεις:

α) Ανάπτυξη και Προγραμματισμός

β) Οικονομική Λειτουργία

γ) Κοινωνική Πολιτική

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

1. Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πειραιώς
    2. Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στη Γραμματεία του ΔΔΠΜΣ (Αριστοτέλους 1 & Λ.Αθηνών, 20132, Κόρινθος, τηλ. 27410 400045, 27410 40058, e‐mail: ddpms@uop.gr).