Master in Business Administration (MBA)

• Ίδρυμα: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Σχολή: Σχολή Κοινωνικών Επιστημών

Πόλη: ΠΑΤΡΑ

Παρακολούθηση: Εξ΄αποστάσεως

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 4 για την πλήρη, 8 για την μερική

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 2183/Β/12-6-2018

URL Ιστοσελίδας: https://www.eap.gr/el/programmata-spoudwn/84-dioikisi-epixeiriseon-mva/6444-master-in-business-administration-mba-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-2018-2019

Κύριος σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι να εξοπλιστούν οι σπουδαστές με τα κατάλληλα εργαλεία και γνώση έτσι ώστε να γίνουν αποδοτικά και ικανά στελέχη επιχειρήσεων και οργανισμών, ώστε να είναι σε θέση   να αξιολογούν και να αναλύουν εξωτερικά ή εσωτερικά δεδομένα σε οποιοδήποτε επιχειρησιακό περιβάλλον προκειμένου να εφαρμόζουν τις κατάλληλες αποφάσεις.

Οι απόφοιτοι του προγράμματος θα έχουν αναπτύξει:

• την κατανόηση ενός ευρέος φάσματος ικανοτήτων διοίκησης και λειτουργικών τεχνικών
    • αυτοπεποίθηση στην αξιολόγηση και στην ανάλυση σύνθετων επιχειρησιακών προβλημάτων καθώς και στη λήψη αποφάσεων
    • μια προσέγγιση συνεργασίας στην επίλυση προβλημάτων ώστε να επικοινωνούν με σαφήνεια και περιεκτικότητα τόσο προφορικώς όσο και γραπτώς με δυνητικούς συνεργάτες τους
    • την ικανότητα να σκέφτονται δημιουργικά και στρατηγικά
    • τη δυνατότητα να δουλεύουν τηρώντας προθεσμίες και κάτω από συνθήκες πίεσης
    • τη δυνατότητα να αναλάβουν ανεξάρτητη εφαρμοσμένη έρευνα
    • τη συνειδητοποίηση της πολιτιστικής ευαισθησίας και τη δυνατότητα να εργαστούν σε ένα διαπολιτισμικό, πολυεθνικό, ομαδικό περιβάλλον.

Γίνονται δεκτοί/ές :

Απόφοιτοι/ες ελληνικών Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι. καθώς και απόφοιτοι/ες Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι. χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και χωρών εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Λόγω της διδασκαλίας του ΠΜΣ στην αγγλική γλώσσα, απαιτείται η γνώση της Αγγλικής γλώσσας, τουλάχιστον σε επίπεδο Γ1 (C1) σύμφωνα με το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα επικοινωνήστε με:

Τμήμα Μητρώου Φοιτητών
    Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 9:00 έως τις 13:00