European Business and Economic Law

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 1188/τ.Β΄/26-3-2021

URL Ιστοσελίδας: https://www.law.auth.gr/el

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2025-2026

Το γνωστικό αντικείμενο του Π.Μ.Σ. είναι το δίκαιο των επιχειρήσεων και γενικότερα το δίκαιο των οικονομικών συναλλαγών, με έμφαση στην ευρωπαϊκή κατεξοχήν και στη διεθνή διάστασή του.
    Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η καλλιέργεια και η προαγωγή της επιστημονικής γνώσης και έρευνας στο παραπάνω πεδίο και ο εφοδιασμός των μεταπτυχιακών φοιτητών/- τριών με εξειδικευμένες γνώσεις σ’ αυτό, με στόχο την πληρέστερη προετοιμασία τους είτε για περαιτέρω εμβάθυνση στο πλαίσιο του τρίτου κύκλου σπουδών, είτε για μια επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία. Λαμβανομένου υπόψη του ξενόγλωσσου χαρακτήρα του προγράμματος, τούτο σημαίνει ότι οι φοιτητές/-τριες, κατεξοχήν αλλοδαποί/-ές, προετοιμάζονται, ανάλογα και με τα σχέδια εκάστου/-ης, είτε για επιστημονική έρευνα με έντονο δικαιοσυγκριτικό στοιχείο, είτε για τη συμμετοχή τους στη νομική υποστήριξη των διεθνών οικονομικών συναλλαγών.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί/-ές πτυχιούχοι Τμημάτων Νομικής Πανεπιστημίων της ημεδαπής και Τμημάτων Νομικής αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Το Αγγλόφωνο Π.Μ.Σ. απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με τίτλο «European Business and Economic Law (Ευρωπαϊκό Δίκαιο Επιχειρήσεων και Οικονομικό Δίκαιο)». Στο πρόγραμμα δεν προβλέπονται επιμέρους ειδικεύσεις.

Η χρονική διάρκεια φοίτησης στο Π.Μ.Σ. που οδηγεί στη λήψη του Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) ορίζεται σε ένα (1) έτος [δύο (2) ακαδημαϊκά εξάμηνα και θερινή περίοδος], στην οποία περιλαμβάνεται και ο χρόνος εκπόνησης της Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 996510 (τις εργάσιμες ημέρες από τις 09:00π.μ. έως τις 11:00π.μ.).

Επικοινωνείτε με το Τμήμα Νομικής και στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@law.auth.gr