ΕΜΠ_ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ (ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ, ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ, ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ, ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ ΕΡΓΩΝ)

προβολές

Πληροφορίες Αγγελίας

Επωνυμία Επιχείρησης:

ΕΜΠ

Αποστολή βιογραφικών έως:

2024-09-27

Κατηγορία:

Επιστημονικό Αντικείμενο:

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ (ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ, ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ, ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ, ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ ΕΡΓΩΝ) – ΕΜΠ

ΣΧΟΛΗ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ  Ε.Μ.Π.

Εργαστήριο  Διαχείρισης & Βέλτιστου Σχεδιασμού Δικτύων Τηλεματικής (Netmode Laboratory)

Περιεχόμενο:

Το εργαστήριο  Διαχείρισης & Βέλτιστου Σχεδιασμού Δικτύων Τηλεματικής (Netmode Laboratory, https://www.netmode.ntua.gr) της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών &  Μηχανικών Υπολογιστών Ε.Μ.Π, στο πλαίσιο νέων χρηματοδοτούμενων ερευνητικών ευρωπαϊκών και εθνικών προγραμμάτων και έργων, ενδιαφέρεται να προσλάβει και συνεργαστεί με νέους ή/και έμπειρους ερευνητές (Υποψήφιους Διδάκτορες, Ερευνητές, Μεταδιδάκτορες Ερευνητές, Προγραμματιστές, Συντονιστές Έργων), στις ακόλουθες περιοχές.

1. 6G Δίκτυα και Διαδίκτυο των Αντικειμένων (ΙοΤ)
  2. Αλγόριθμοι βελτιστοποίησης και τεχνικές τεχνητής νοημοσύνης σε δυναμικά συστήματα
  3. Κατανομή πόρων σε συστήματα επικοινωνιών και υπολογισμού
  4. Τεχνολογίες SDN\NFV, Edge/Fog Computing, Digital Twins
  5. Ασφάλεια επικοινωνιών – ανίχνευση ανωμαλιών/επιθέσεων
  6. Ομοσπονδιακή μάθηση με διατήρηση του απορρήτου
  7. Διαχείριση, έλεγχος και ενορχήστρωση δικτύων και υπηρεσιών
  8. Διαχείριση και μετρήσεις δικτυακών δεδομένων και εφαρμογές σε δίκτυα 5G/6G
  9. Ανάλυση χωρο-χρονικών και δυναμικά μεταβαλλόμενων δεδομένων και μηχανική μάθηση

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Καθ. Συμεών Παπαβασιλείου (210 772 2550 – papavass@mail.ntua.gr).

Περισσότερες Θέσεις Εργασίας

Πληροφορίες Αγγελίας

Επωνυμία Επιχείρησης:

ΕΜΠ

Αποστολή βιογραφικών έως:

2024-09-27

Κατηγορία:

Επιστημονικό Αντικείμενο:

Εκπαιδευτικά προγράμματα του Κέντρου Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης (ΚΕΔΙΒΙΜ) ΑΠΘ 28/8/2024

Προκήρυξη του Διατμηματικού Προγραμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Τουρισμός και τοπική ανάπτυξη"

Επαναπροκήρυξη εισαγωγής στο ΠΜΣ "Διαχείριση Βιοποικιλότητας και Βιολογικών Πόρων" από το Τμήμα Βιολογίας ΑΠΘ

Πρόγραμμα Υποτροφιών Fulbright για Έλληνες Πολίτες, 2025-2026. Προκήρυξη εισαγωγής

Νέες Προκηρύξεις Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων ΑΠΘ

Ενημερωτικό Εργαστήρι Ιατρική Ειδικότητα-Αγροτικό Ιατρείο 18 Ιουλίου 2024

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής