Κλινική Φαρμακολογία – Θεραπευτική

Παρακολούθηση: Πλήρης, Πρακτική Άσκηση

Επιστημονικά Αντικείμενα: Υγεία και πρόνοια,Υγεία

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Β΄2870/19-07-2018

URL Ιστοσελίδας: https://duth.gr/%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/%CE%94%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%A3%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%9C%CE%A3/%ce%ba%ce%bb%ce%b9%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%cf%86%ce%b1%cf%81%ce%bc%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%af%ce%b1-%ce%b8%ce%b5%cf%81%ce%b1%cf%80%ce%b5%cf%85%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2028 - 2029

Είναι η κατάρτιση και εξειδίκευση νέου επιστημονικού δυναμικού στην Κλινική Φαρμακολογία και την Θεραπευτική με την απόκτηση γνώσεων και ικανοτήτων σε θέματα βασικής και εφαρμοσμένης κλινικής έρευνας. Σκοπός του Π.Μ.Σ. αυτού είναι η διασύνδεση της επαγγελματικής κατάρτισης με την αγορά εργασίας.

Το πρόγραμμα Σπουδών για την απόκτηση του Μ.Δ.Ε. περιλαμβάνει κύκλο θεωρητικών μαθημάτων και σεμιναρίων, κύκλο πρακτικής εκπαίδευσης και εξάσκησης και κύκλο εκπαίδευσης και εξάσκησης στην κλινική έρευνα. Το σύνολο των Πιστωτικών Μονάδων (ECTS) ανέρχονται σε ενενήντα (90).

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του πρώτου κύκλου σπουδών της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής, των σχολών Ιατρικής, Οδοντιατρικής, Φαρμακευτικής, Βιολογίας, Γεωπονίας, Κτηνιατρικής και Χημείας όπως αυτά ορίζονται από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών δεν απονέμεται σε φοιτητή/τρια του/της οποίου/ας ο τίτλος σπουδών πρώτου κύκλου από ίδρυμα της αλλοδαπής δεν έχει αναγνωριστεί από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.), σύμφωνα με το ν. 3328/2005 (Α’ 80).

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε) στην «Κλινική Φαρμακολογία – Θεραπευτική».