Ψηφιακά Μέσα – Υπολογιστική Νοημοσύνη

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 3843/17-10-2019 (Κανονισμός), 3648/τ Β΄/27-8-2018

URL Ιστοσελίδας: https://dmci.csd.auth.gr/%20

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η δημιουργία καταρτισμένων στελεχών σε θέματα αιχμής της Πληροφορικής και ειδικότερα στους τομείς των Ψηφιακών Μέσων και της Υπολογιστικής Νοημοσύνης και η αναβάθμιση της έρευνας στους προαναφερθέντες τομείς, ώστε να καλυφθούν με επιτυχία θέσεις εργασίας του Ιδιωτικού και Δημοσίου Τομέα συμπεριλαμβανομένων των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και των Ερευνητικών Κέντρων και Ινστιτούτων.

Οι Σκοποί του Π.Μ.Σ. εκπληρώνονται με την παρακολούθηση οργανωμένων μεταπτυχιακών μαθημάτων και την εκπόνηση Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας σύμφωνα με τα διεθνή ακαδημαϊκά πρότυπα, που εγγυώνται την ειδίκευση στα αντικείμενα των Ψηφιακών Μέσων και της Υπολογιστικής Νοημοσύνης.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί ως μεταπτυχιακοί/κές φοιτητές/τριες: α) Πτυχιούχοι Τμημάτων Σχολών Θετικών Επιστημών, β) Διπλωματούχοι Πολυτεχνικών Σχολών, γ) Πτυχιούχοι άλλων Τμημάτων Α.Ε.Ι. (Πανεπιστημίων ή Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων) με γνωστικό αντικείμενο συναφές με την Πληροφορική, της ημεδαπής και αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Θετικών Επιστημών
    Πληροφορικής