Αγροτική Οικονομία και Ανάπτυξη

Τμήμα: Γεωπονίας

Πόλη: Θεσ/νίκη

Παρακολούθηση: Πλήρης

Επιστημονικά Αντικείμενα: Επεξεργασία τροφίμων,Οικονομικά,Διοίκηση επιχειρήσεων,Ταξιδιωτικά, τουρισμός και αναψυχή

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 4164/τ Β΄/21-9-2018

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: http://aoa.agro.auth.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) του Τμήματος Γεωπονίας, είναι η Αγροτική Οικονομία και η Αγροτική Ανάπτυξη με προσανατολισμό στις νέες προκλήσεις και τάσεις του κλάδου. Το Π.Μ.Σ. παρέχει στους φοιτητές και στις φοιτήτριες βασικές επιστημονικές αρχές και ολοκληρωμένες γνώσεις και μεθόδους που τους/τις καθιστούν ικανούς/ες επιστήμονες για τη δημιουργία νέας γνώσης, η εφαρμογή της οποίας έχει άμεση επίπτωση στην αποτελεσματική και οικονομική διαχείριση της πρωτογενούς και δευτερογενούς παραγωγής, στη διακίνηση και μεταποίηση των αγροτικών προϊόντων, στη συμβουλευτική γεωργία και στην ορθολογική αξιοποίηση των φυσικών πόρων και οικοσυστημάτων με γεωργική και οικονομική σημασία.

Σκοπός του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η προαγωγή της γνώσης, η ανάπτυξη της έρευνας, καθώς και η ικανοποίηση των εκπαιδευτικών, ερευνητικών, κοινωνικών, πολιτιστικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας, στην κατάρτιση επιστημόνων υψηλού επιπέδου ικανών να συμβάλουν σε θεωρητικές και εφαρμοσμένες περιοχές συγκεκριμένων γνωστικών κλάδων, ειδικές θεματικές ενότητες ή επιμέρους κλάδους των γνωστικών αντικειμένων του πρώτου κύκλου σπουδών του Τομέα Αγροτικής Οικονομίας, καθώς και στην παραγωγή και μετάδοση γνώσεων, τεχνογνωσίας, μεθοδολογιών, εργαλείων και ερευνητικών αποτελεσμάτων στον επιστημονικό χώρο των Γεωπονικών Επιστημών

Στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) γίνονται δεκτοί μεταπτυχιακοί/κές φοιτητές/ήτριες, πτυχιούχοι Τμημάτων ΑΕΙ (Πανεπιστημίων και ΤΕΙ) της ημεδαπής και αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Απόφοιτοι Α.Ε.Ι.
    Απόφοιτοι Τ.Ε.Ι.