Υποτροφίες της Ιαπωνικής Κυβέρνησης σε Έλληνες και Κύπριους για σπουδές στην Ιαπωνία

Προκήρυξη:

Υποτροφίες σε Έλληνες και Κύπριους υπηκόους που επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε ιαπωνικά πανεπιστήμια πρόκειται να χορηγήσει η Ιαπωνική Κυβέρνηση.

Οι υποτροφίες για το 2021 αφορούν σε προπτυχιακούς φοιτητές (undergraduate students), ηλικίας 17-25 ετών, ή ερευνητές (research students) για μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο σπουδών ηλικίας έως 35 ετών.

Διάστημα χορήγησης υποτροφιών και κάλυψη

Research Students
Η περίοδος φοίτησης ξεκινά τον Σεπτέμβριο ή τον Οκτώβριο του 2021 και διαρκεί έως τον Μάρτιο του 2023 (περιλαμβάνει και την εκμάθηση της ιαπωνικής γλώσσας για έξι (6) μήνες). Η υποτροφία καλύπτει τη δαπάνη μεταφοράς προς/από την Ιαπωνία, τα δίδακτρα, τη βίζα σπουδών και ένα μηνιαίο χρηματικό ποσό από το οποίο καλύπτεται και η διαμονή. Το ποσό αυτό ανέρχεται στα 143.000 ΓΕΝ (1.220 ΕΥΡΩ).

Undergraduate Students
Η περίοδος φοίτησης ξεκινά από τον Απρίλιο του 2021 και διαρκεί για πέντε ή επτά χρόνια (περιλαμβάνει και ένα χρόνο προετοιμασίας). Η υποτροφία καλύπτει τη δαπάνη μεταφοράς προς/από την Ιαπωνία, τα δίδακτρα, τη βίζα σπουδών και ένα μηνιαίο χρηματικό ποσό από το οποίο καλύπτεται και η διαμονή. Το ποσό αυτό ανέρχεται στα 117.000 ΓΕΝ (996 ΕΥΡΩ).

Aιτήσεις

Κατεβάστε τις αναλυτικές πληροφορίες (Application guidelines) και τις φόρμες από τους ακόλουθους συνδέσμους:
Research Students
Undergraduate Students

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων: 17 Ιουλίου 2020

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

Πληροφορίες και αιτήσεις για Έλληνες προπτυχιακούς φοιτητές εδώ.

Πληροφορίες και αιτήσεις για Έλληνες ερευνητές εδώ.

Πληροφορίες και αιτήσεις για Κύπριους προπτυχιακούς φοιτητές και ερευνητές εδώ.

• Τοποθεσία: Ελλάδα