Υποτροφίες από το Ίδρυμα Azrieli για Μεταδιδακτορική Έρευνα

Προκήρυξη:

Δείτε εδώ τις οδηγίες υποβολής αίτησης σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών (fellowships) του Ιδρύματος Azrieli  για την εκπόνηση μεταδιδακτορικής έρευνας (PostDoc) στους τομείς: της Επιστήμης-Τεχνολογίας-Μηχανικής-Μαθηματικών (STEM, έως 18 θέσεις), των Ανθρωπιστικών Επιστημών (έως 3 θέσεις) και των Κοινωνικών Επιστημών (έως 3 θέσεις), σε συνεργαζόμενα Ιδρύματα του Ισραήλ, το ακαδημαϊκό έτος 2025-2026

Η υποτροφία χορηγεί α) ετήσιο επίδομα ύψους 168.000 ισραηλινών σεκέλ (ILS), καταβαλλόμενο σε μηνιαίες δόσεις από το Ίδρυμα υποδοχής, β) ετήσιο επίδομα, ύψους 20.000 ισραηλινών σεκέλ (ILS) για ερευνητικές δαπάνες και μετακινήσεις για ερευνητικούς σκοπούς, καταβαλλόμενο εφάπαξ και γ) ετήσιο επίδομα ύψους 20.000 ισραηλινών σεκέλ (ILS) για τυχόν συνοδά μέλη. Η υποτροφία προσφέρεται για δύο (2) έτη, με δυνατότητα α) έναρξης στο χρονικό διάστημα μεταξύ 1ης Ιουνίου 2025 (το νωρίτερο) και 1ης Φεβρουαρίου 2026 (το αργότερο) και β) ανανέωσης για ένα (1) ακόμη έτος, βάσει αξιολόγησης. Η δυνατότητα παράλληλης/ταυτόχρονης χρηματοδότησης από άλλες πηγές έγκειται στη διακριτική ευχέρεια του Ιδρύματος υποδοχής.

Οι υποψήφιοι/-ες μπορούν να είναι α) ήδη κάτοχοι Διδακτορικού Διπλώματος όχι νωρίτερα από την 1η Νοεμβρίου 2021 ή β) Υ.Δ. που πρόκειται να υποστηρίξουν τη Δ.Δ τους το αργότερο έως 1 Ιουνίου 2025.

Προϋπόθεση για την υποβολή αίτησης υποτροφίας αποτελεί, με ευθύνη των ιδίων των ενδιαφερομένων, η ανεύρεση ακαδημαϊκού σπόνσορα (επόπτη), μέλους διδακτικού προσωπικού πανεπιστημίου του Ισραήλ εκ των: Bar-Ilan University, Ben-Gurion University of the Negev, Reichman University, Technion – Israel Institute of Technology, Tel Aviv University, the Hebrew University of Jerusalem, University of Haifa, Weizmann Institute of Science.

Για την ανεύρεση ακαδημαϊκού σπόνσορα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να κάνουν χρήση της βάσης αναζήτησης εποπτών και εποπτριών για μεταδιδακτορική έρευνα Postdoc in Israel, λαμβάνοντας υπόψη ότι κάθε ακαδημαϊκός σπόνσορας μπορεί να εποπτεύει μόνον έναν υπότροφο.

Προθεσμία υποβολής της αίτησηςηλεκτρονικά (με δημιουργία λογαριασμού χρήστη), με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, είναι η 18η Νοεμβρίου 2024.

Προθεσμία υποβολής των συστατικών επιστολών και της σύμφωνης γνώμης του ακαδημαϊκού σπόνσορα στο πανεπιστήμιο υποδοχής του Ισραήλ είναι η 14η Νοεμβρίου 2024.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στη διεύθυνση: fellows@azrielifoundation.org ή/και στην κα Dafna Frumer στη διεύθυνση: dafna.frumer@azrieli.org

Δωρεάν σεμινάριο για την Βιοποικιλότητα από την ECOTIVITY AMKE

Αλεξάνδρεια Ζώνη καινοτομίας: ΝΕΟ WORKSHOP: Understanding the Media Ecosystem| 16 OKT 2024

2ο κύκλος δωρεάν webinar "Know & Grow Evenings"

Πρόσκληση Συμμετοχής TrophyΤροφή Meetup | Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 17:00 | Αίθουσα Τελετών Πανεπιστημίου Μακεδονίας - Θεσσαλονίκη

FOOD for BRAIN - 2024

Μεταπτυχιακά και Υποτροφίες στο Εξωτερικό, Διαδικτυακά 31/10/2024

Ενημερωτική εκδήλωση: ”Επαγγελματικές Προοπτικές Αποφοίτων Ψυχολογίας” 23/10/2024, ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΑΠΘ 2025

Ενημερωτικό Εργαστήρι Ιατρική Ειδικότητα-Αγροτικό Ιατρείο 18 Ιουλίου 2024

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”