Socialinnov: Δωρεάν επιμορφώσεις σε εκπαιδευτικούς και φοιτητές Παιδαγωγικής

για να σας ενημερώσουμε για το Πρόγραμμα Tech Talent School για Εκπαιδευτικούς, ένα καινοτόμο εξ αποστάσεως πρόγραμμα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών και φοιτητών παιδαγωγικής, το οποίο αποτελεί μία ολιστική προσέγγιση, όχι μόνο σε σχέση με τη δράση τους μέσα στη σχολική κοινότητα αλλά και ως επαγγελματίες. Το πρόγραμμα τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού [ΥΠ.ΠΑΙ.Θ.Α 112344/2023] .

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και να πραγματοποιήσουν την εγγραφή τους εδώ .

Τα σεμινάρια καλύπτουν θέματα που είναι εξαιρετικά επίκαιρα και χρήσιμα για την εκπαίδευση και επαγγελματική ανάπτυξη των φοιτητών και μελλοντικών εκπαιδευτικών.

Συγκεκριμένα:

🔹 Εξερευνήστε την Ψηφιακή Τάξη χρησιμοποιώντας Microsoft Teams, Microsoft Reflect και γίνεται MS Educator.

🔹 Εκπαίδευση 4.0: Ψηφιακές τεχνολογίες στην εκπαίδευση- εργαλεία Τεχνητής Νοημοσύνης.

🔹Αξιοποιώντας ψηφιακά εργαλεία σε ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες.

🔹 Αναπτύξτε το ψηφιακό βιογραφικό σας και το LinkedIn, ανακαλύπτοντας νέες ευκαιρίες μέσα στην εκπαιδευτική κοινότητα.

🔹 Επικεντρωθείτε στη βελτίωση της ψυχικής ανθεκτικότητας και τη δημιουργία ενός υποστηρικτικού ψυχοπαιδαγωγικού κλίματος στην τάξη.

🔹 Παρουσίαση της υπολογιστικής σκέψης μέσω δραστηριοτήτων STEM με τη χρήση του Micro:bit.

🔹 Εισαγωγή στην προστασία του περιβάλλοντος, από τη θεωρία στην πράξη

🔹 Πράσινες και ψηφιακές δεξιότητες – Προετοιμασία για την Πράσινη Οικονομία: Παιδαγωγική αναπλαισίωση

🔹 Σχολικός εκφοβισμός / κυβερνοεκφοβισμός – Βιωματικό εργαστήριο

🔹 Ασφάλεια στον κυβερνοχώρο για εκπαιδευτικούς, μαθητές και μαθήτριες

🔹 Ανακαλύπτω και προάγω τις δεξιότητες των μαθητών με στόχο μία ευτυχισμένη και ασφαλή μαθητική κοινότητα

Η διάρκεια του προγράμματος ανέρχεται σε 15 ώρες.

*Κάθε πλήρης εκπαιδευτικός κύκλος του προγράμματος Tech Talent School for Educators ολοκληρώνεται σε δύο εβδομάδες. Μετά την ολοκλήρωση, σας παρέχεται Βεβαίωση Συμμετοχής.

Προκήρυξη μιας θέσης άμισθου μεταδιδάκτορα από το Τμήμα Φαρμακευτικής

Παγκόσμιο συνέδριο ISSUP 2024: The Art of Healing,Θεσσαλονίκη 24-30 Ιουνίου

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος θέσεων Μεταδιδακτορικών Ερευνητών/τριών

ICF GLOBAL: Δυνατότητα δωρεάν συμμετοχής φοιτητών στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα"Coaching δεξιότητες & Εργαλεία στην Πράξη"

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής

Πρόσκληση Υποψηφίων Ημέρες Καριέρας ΑΠΘ 2024 – 2 & 3 Απριλίου