Παθήσεις Ρινός, Βάσης Κρανίου και Προσωπικής Χώρας

Παρακολούθηση: Πλήρης, Διά ζώσης

Επιστημονικά Αντικείμενα: Υγεία,Ιατρική,Υγεία και πρόνοια,Υπηρεσίες υγείας

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος Β’ 2866/18.07.2018

URL Ιστοσελίδας: https://www.med.upatras.gr/index.php?r=postgraduate/view&id=7&lang=el

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2025-2026

Το Διιδρυματικό Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Δ.Π.Μ.Σ.) έχει ως γνωστικό αντικείμενο τις Παθήσεις Ρινός, Βάσης Κρανίου και Προσωπικής Χώρας.

Σκοποί του Δ.Δ.Π.Μ.Σ είναι:
    α) η μεταπτυχιακή διδασκαλία, έρευνα και πρακτική εκπαίδευση στις Παθήσεις Ρινός, Βάσης Κρανίου και Προσωπικής Χώρας.
    β) η κατάρτιση − εξειδίκευση νέου επιστημονικού δυναμικού σε περιοχή επιστημονικής αιχμής των Παθήσεων Ρινός, Βάσης Κρανίου και προσωπικής Χώρας, όπως η Ενδοσκοπική Χειρουργική, η αντιμετώπιση των παθήσεων της ρινός, των διαταραχών του ύπνου, των διαταραχών όσφρησης και γεύσης και των παθήσεων της γναθοπροσωπικής χώρας και βάσης κρανίου.
    γ) η σε βάθος κατάρτιση επιστημόνων, ώστε αυτοί να καταστούν ικανοί για την παραγωγή νέας γνώσης.

Στο Δ.Δ.Π.Μ.Σ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων Ιατρικής της ημεδαπής και Τμημάτων αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής που κατέχουν τίτλο ειδικότητας Ωτορινολαρυγγολογίας, ή Νευροχειρουργικής, ή Πλαστικής Χειρουργικής, ή Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής ή τουλάχιστον να έχουν ολοκληρώσει ένα χρόνο ειδικότητας Ωτορινολαρυγγολογίας ή Νευροχειρουργικής ή Πλαστικής Χειρουργικ

Το Δ.Δ.Π.Μ.Σ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με τίτλο «Παθήσεις Ρινός, Βάσης Κρανίου και Προσωπικής Χώρας».

• Συνεργαζόμενα Τμήματα:

Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ