Π.Μ.Σ στην Επιστήμη των Υπολογιστών

Πόλη: ΑΘΗΝΑ

Παρακολούθηση: Πλήρης

Γλώσσα Διδασκαλίας: Όλες

Επιστημονικά Αντικείμενα: Φυσικές επιστήμες, μαθηματικά και στατιστική,Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): ΦΕΚ2000/04-06-2018

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: http://grad.cs.aueb.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2028-2029

Το Π.Μ.Σ. με τίτλο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Επιστήμη των Υπολογιστών έχει ως αντικείμενο την παροχή στους φοιτητές γνώσεων μεταπτυχιακού επιπέδου σε βασικούς τομείς της Επιστήμης των Υπολογιστών. Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η εμβάθυνση των γνώσεων των φοιτητών σε τομείς της Επιστήμης των Υπολογιστών και η προετοιμασία τους για διεξαγωγή έρευνας στην Πληροφορική ή/και για συνέχιση των σπουδών τους σε επίπεδο Διδακτορικού (στο Τμήμα ή αλλού στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) ή για τη διεκδίκηση θέσεων υψηλών απαιτήσεων στην αγορά εργασίας. Το πρόγραμμα έχει ως κύρια γνωστικά αντικείμενα τα εξής: 1) Τεχνητή Νοημοσύνη (Artificial Intelligence), 2) Συστήματα Υπολογιστών (Computer Systems), 3) Δίκτυα και Τηλεπικοινωνίες (Networks and Telecommunications), 4) Θεωρητική Πληροφορική (Theoretical Computer Science).

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του πρώτου κύκλου σπουδών ΑΕΙ, της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34 του Ν. 4485/2017. Φοιτητές θα γίνονται δεκτοί πρωτίστως στην αρχή του χειμερινού εξαμήνου, αλλά μετά από απόφαση της Επιτροπής του Π.Μ.Σ. και στην αρχή του εαρινού εξάμηνου.

Σχετικά με την παρακολούθηση: πλήρης, δια ζώσης