MA in the Classical Archaeology and the Ancient History of Macedonia / Κλασική Αρχαιολογία και Αρχαία Ιστορία της Μακεδονίας

• Ίδρυμα: ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Σχολή: Σχολή Ανθρωπιστικών, Κοινωνικών και Οικονομικών Επιστημών

Πόλη: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Παρακολούθηση: Πλήρης, Μερική, Διά ζώσης

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 3 για την Πλήρη φοίτηση, 6 για την Μερική φοίητηση

Επιστημονικά Αντικείμενα: Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες,Ανθρωπιστικές Τέχνες

URL Ιστοσελίδας: https://hum.ihu.edu.gr/index.php/en/courses/masters/ma-in-the-history-and-archaeology-of-ancient-macedonia.php

Το Π.Μ.Σ. «Κλασική Αρχαιολογία και Αρχαία Ιστορία της Μακεδονίας» (MA in the Classical Archaeology and the Ancient History of Macedonia) έχει ως αντικείμενο την παροχή εκπαίδευσης μεταπτυχιακού επιπέδου στην αρχαιολογία, ιστορία, στην περιοχή της Αρχαίας Μακεδονίας. Η εξειδίκευση των γνώσεων πάνω σε θέματα αναφορικά με το δημόσιο και τον ιδιωτικό βίο στην αρχαία Μακεδονία και γενικά τον πολιτισμό (θεσμοί, τέχνη, θρησκεία, διάλεκτοι) στο χώρο της Μακεδονίας και τον ελληνιστικό κόσμο. Γενικά, η σφαιρική εμβάθυνση στη μελέτη της αρχαίας Μακεδονίας και της ακτινοβολίας του πολιτισμού της, σε ένα ίδρυμα που βρίσκεται στην καρδιά της ίδιας της Μακεδονίας και δίπλα στους αρχαιολογικούς της χώρους.

A good university degree in a relevant subject from a recognised University. Proof of English competence [IELTS (6.5 and above), or TOEFL (IBT, 90 and above) or TOEIC (850 and above) score or any recognised CPE]

• 2.500 euros (paid in instalments over one or two years)
    • Scholarships available
    • One year Full or two year Part-time Mode (weekdays evenings)

You can contact us via email and phone or visit us on campus!

Address: 14th km Thessaloniki – Moudania
    57001 Thermi Greece