Ανακοίνωση διεξαγωγής Συνεδρίου, σχετικά με τον Αυτισμό και άλλες Αναπτυξιακές Διαταραχές στο ΠΑΜΑΚ

Το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής και το Εργαστήριο Αυτισμού-Διάχυτων Αναπτυξιακών Διαταραχών και της Συμπεριφοράς του Ανθρώπου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, οργανώνουν Συνέδριο με τίτλο «Τεχνολογία για την Εκπαίδευση Ατόμων με Αναπτυξιακές Διαταραχές, αυτισμό σε Τυπικά, μη Τυπικά και Άτυπα Περιβάλλοντα Μάθησης».

Σκοπός του Συνεδρίου είναι να προβληθούν οι σύγχρονες τάσεις στη συμπεριληπτική πολιτική για τα άτομα με γνωστικές και αναπτυξιακές διαταραχές,συμπεριλαμβανομένου του αυτισμού με την αξιοποίηση των μέσων και των δυνατοτήτων της υποστηρικτικής τεχνολογίας, της ρομποτικής, της τεχνητής νοημοσύνης σε τυπικά, μη τυπικά και άτυπα περιβάλλοντα μάθησης.

Το συνέδριο θα διεξαχθεί υβριδικά, δια ζώσης στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Αίθουσα Συνεδρίων «Καθηγητή Ηλία Ι. Κουσκουβέλη» (1ος όροφος) και εξ αποστάσεως στο σύνδεσμο https://projector-web.gr/everest/gr/autism2024, στις 29 – 30 Μαρτίου 2024 με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας για την Ευαισθητοποίηση της Κοινωνίας σχετικά με τα Άτομα με  Αυτισμό (2 Απριλίου).

Ιστοσελίδα Εκδήλωσης

Η Εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ.

TechSaloniki 2024 Fueled By & Challenged By Deloitte |17 & 18 Μαΐου 2024 | Μ2

Αλεξάνδρεια Ζώνη Καινοτομίας: Woman Entrepreneurship – Gender Balanced Angel Investing.

Νέα Προγράμματα ΚΕΔΙΒΙΜ ΑΠΘ Απρίλιος

Καινοτόμες μέθοδοι στην Εκπαίδευση: Μάθηση σε σταθμούς εργασίας και VR περιβάλλοντα

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Αγγλόφωνο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμογή ενδοσκοπικών χειρουργικών τεχνικών στη γυναικολογία»

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας