Τμήμα Φυσικής ΑΠΘ: Προκήρυξη και Διαδικασία Εισαγωγής μεταπτυχιακών φοιτητών στο ΔΠΜΣ Ν&Ν για το Ακαδημαϊκό Έτος 2024-2025

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Το Τµήµα Φυσικής Α.Π.Θ. ανακοινώνει της διαδικασίες αξιολόγησης των υποψηφίων µεταπτυχιακών Φοιτητών στο Διεπιστημονικό – Διατμηματικό Πρόγραµµα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Νανοεπιστήμες και Νανοτεχνολογίες” (ΔΠΜΣ Ν&Ν).

Μέγιστος αριθμός φοιτητών/τριών: 25

Αίτηση

Ο/Η υποψήφιος/α συμπληρώνει την αίτηση, μαζί με την οποία καταθέτει τα ακόλουθα:

1. Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου
  2. Απόφαση ΔΙΚΑΤΣΑ (Για τίτλους της αλλοδαπής)
  3. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας
  4. Πλήρες βιογραφικό σημείωμα
  5. Πιστοποιητικό Αγγλικής γλώσσας
  6. Σύντομο σημείωμα ενδιαφέροντος
  7. ΣΕπιστημονικές δημοσιεύσεις / Αποδεικτικά εμπειρίας
  8. Συστατικές επιστολές
  9. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητος
  10. Πρόσφατη φωτογραφία

Διευκρινίζεται ότι δεν υπάρχουν εισαγωγικές εξετάσεις (παρά μόνον στην ξένη γλώσσα, αν απαιτείται).

Οι αιτήσεις θα υποβληθούν με ηλεκτρονικό τρόπο προς τη Γραμματεία του Τμήματος Φυσικής από 2-9-2024 έως την Παρασκευή 27-09-2024 ώρα 24:00.

Η υποβολή των αιτήσεων θα γίνει αποκλειστικά μέσω εφαρμογής που βρίσκεται στην ιστοσελίδα του Τμήματος Φυσικής, στη διεύθυνση:

Τα κριτήρια που θα ληφθούν υπόψη για την αξιολόγηση των φοιτητών είναι τα ακόλουθα:

1. Προπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου (50%)

Γίνονται δεκτοί απόφοιτοι των Σχολών Θετικών Επιστημών (Τμήματα Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Γεωλογίας, κ.τ.λ), Πολυτεχνείων και Ιατρικών Σχολών του εσωτερικού ή των αντίστοιχων τµηµάτων επίσηµα αναγνωρισµένων από το Ελληνικό κράτος ιδρυµάτων του εξωτερικού.
Οι υποψήφιοι του ΔΠΜΣ Ν&Ν θα πρέπει να προσκομίσουν πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας όπου συμπεριλαμβάνεται ο βαθμός πτυχίου, ο οποίος πρέπει να είναι τουλάχιστον “ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ” (6.5).

1. Μαθήματα Κατεύθυνσης και Διπλωματική Εργασία (20%)

Για όλους τους υποψήφιους λαμβάνεται υπόψη η βαθμολογία στα προπτυχιακά μαθήµατα που σχετίζονται µε το ΔΠΜΣ.

1. Προσωπική συνέντευξη (20%)

Όλοι οι υποψήφιοι περνούν από προσωπική συνέντευξη, το πρόγραμμα της οποίας ανακοινώνεται εγκαίρως στην ιστοσελίδα του ΔΠΜΣ Ν&Ν.

1. Επιστημονικές Δημοσιεύσεις, Ερευνητική Εμπειρία και Συμμετοχή σε Ερευνητικά Προγράμματα (10%)
  2. Συστατικές Επιστολές

Οι υποψήφιοι καταθέτουν μαζί με την αίτησή τους τουλάχιστον δύο (2) συστατικές επιστολές.

1. Ξένη Γλώσσα

Όλοι οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν επαρκή γνώση της Αγγλικής γλώσσας. Όσοι υποψήφιοι δεν είναι κάτοχοι έγκυρων πιστοποιητικών επαρκούς γνώσης της Αγγλικής γλώσσας (Proficiency), εξετάζονται στην ικανότητα τους να μεταφράζουν επιστημονικά κείμενα, την οποία διενεργεί το ΔΠΜΣ Ν&Ν κατά την περίοδο των εισαγωγικών εξετάσεων. Κατά την εξέταση επιτρέπεται η χρήση λεξικού.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Γραμματεία Τµήµατος Φυσικής, 54124, Θεσσαλονίκη
Τηλ.: 2310 998140, 2310998076
Τµήµα Φυσικής: http://www.physics.auth.gr

Γραμματεία ΔΠΜΣ Ν&Ν, Τμήμα Φυσικής
Τηλ.: 2310 998076, 998266
ΔΠΜΣ Ν&Ν: http://nn.physics.auth.gr
E-mail: nninfo@physics.auth.gr

Προκήρυξη δύο (2) υποτροφιών για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό για απόφοιτους Νομικών και Οικονομικών Σπουδών (2024-25)

Πρόσκληση Αιτήσεων Μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ για Θέσεις Αναπληρωτών 2024-2025, από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού

Παρατάσεις προθεσμίας υποβολής αιτήσεων σε Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών ΑΠΘ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη " Διαχείριση της Μαζικής Μετανάστευσης και πληθυσμών σε κίνηση" ΑΠΘ, 2024-25

Ενημερωτικό Εργαστήρι Ιατρική Ειδικότητα-Αγροτικό Ιατρείο 18 Ιουλίου 2024

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής