Προκήρυξη Προγράμματος χορήγησης μιας (1) Υποτροφίας για Μεταπτυχιακές Σπουδές ή εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής ή Κλινική Έρευνα στο εξωτερικό (ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024)

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών προκηρύσσει μία (1) υποτροφία με επιλογή, σε αριστεύσαντες πτυχιούχους ιατρικών σχολών, για σπουδές μεταπτυχιακού επιπέδου (master) ή διδακτορική διατριβή ή κλινική έρευνα στο εξωτερικό, στον τομέα της Ιατρικής, με έναρξη από το ακαδημαϊκό έτος 2023- 2024, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Λεωνίδας Νικολαΐδης», ως ακολούθως:

• Μεταπτυχιακές Σπουδές (master)
    • Έναρξη σπουδών/έρευνας: 01/09/2023
    • Διάρκεια υποτροφίας: Έως 24 διαδοχικούς μήνες
  • Διδακτορική διατριβή ή Κλινική έρευνα
    • Έναρξη σπουδών/έρευνας: 01/09/2023 – 30/11/2023
    • Διάρκεια υποτροφίας: Έως 36 διαδοχικούς μήνες

Η υπό προκήρυξη θέση υποτροφίας ορίστηκε σύμφωνα με τον όρο της διαθήκης του αείμνηστου Λεωνίδα Νικολαΐδη που προβλέπει: «…προς αποστολήν αριστούχων και απόρων ιατρών, προς μετεκπαίδευσιν και υπό τον όρο επιστροφής των εις Ελλάδα, προς εξάσκησιν του επαγγέλματος επί 15ετίαν τουλάχιστον…».

Η υποτροφία χορηγείται μόνον για φυσική συμμετοχή. Αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές ή διδακτορική διατριβή ή κλινική έρευνα εξ αποστάσεως ή μερικής παρακολούθησης, δεν γίνονται δεκτές.

ΠΟΣΟ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑΣ

1. Η υποτροφία ανέρχεται σε ακαθάριστο ποσό χίλια πεντακόσια ευρώ (1.500,00€) μηνιαία.
2. Επιπροσθέτως, θα καταβληθεί κατ΄ αποκοπή ποσό χιλίων ευρώ (1.000,00€) για έξοδα πρώτης εγκατάστασης στο εξωτερικό.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Οι αιτήσεις των υποψηφίων υποβάλλονται στο ΙΚΥ αποκλειστικά ηλεκτρονικά στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου diagwnismoi@iky.gr το αργότερο έως 28-7-2023.
Αναλυτική προκήρυξη εδώ.

"Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ" 28-5-2024 ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ- Δηλώσεις συμμετοχής ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Διιδρυματικό  Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Δ.Π.Μ.Σ.) στις Επιστήμες των Διαταραχών της Επικοινωνίας

Προκηρύξεις Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων του Τμήματος Ιατρικής

OCCURRENCE AND VARIATIONS OF BACTERIAL COMMUNITY IN HOUSEHOLD MUNICIPAL SOLID WASTE IN RESIDENTIAL AREAS: IMPLICATIONS TO HEALTH RISKS

Πρόσκληση φοιτητών στο 1ο Zero Waste-Circular Economy | InfinityGreece

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής

Πρόσκληση Υποψηφίων Ημέρες Καριέρας ΑΠΘ 2024 – 2 & 3 Απριλίου