Διοίκηση Επιχειρήσεων – Master in Business Administration /MBA

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): ΦΕΚ 3035/τΒ/27-7-2018

URL Ιστοσελίδας: https://mba.unipi.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2027-2028

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) στη Διοίκηση Επιχειρήσεων έχει ως αντικείμενο την παροχή σύγχρονων γνώσεων υψηλής στάθμης, αρχών και μεθόδων στο συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο, για την μόρφωση και ανάπτυξη ικανών στελεχών διοίκησης.
    Σκοπός του ΠΜΣ είναι:
    1. Η παροχή σύγχρονης και εξειδικευμένης τεχνογνωσίας.
    2. Η υποστήριξη και ανάπτυξη της έρευνας, σε εμπειρικό και θεωρητικό επίπεδο.
    3. Η στενή σύνδεση του προγράμματος με τις πραγματικές ανάγκες των ελληνικών επιχειρήσεων, των οργανισμών, της οικονομίας και της κοινωνίας γενικότερα.
    4. Η δημιουργία μιας οργανωτικής υποδομής, που να ενισχύει τη συνεργασία με αντίστοιχα ΠΜΣ του εξωτερικού.
    5. Η στενή και συστηματική συνεργασία μεταξύ φοιτητών και διδασκόντων.
    6. Η προετοιμασία στελεχών ικανών να συμβάλλουν στην ανάπτυξη των ελληνικών και ξένων επιχειρήσεων του ιδιωτικού τομέα.
    7. Η κατάρτιση στελεχών για τη δημόσια διοίκηση και τους δημόσιους οργανισμούς και επιχειρήσεις.
    8. Η παροχή των ουσιαστικών αλλά και τυπικών προσόντων στους φοιτητές εκείνους, οι οποίοι θα ήθελαν να συνεχίσουν τις σπουδές σε διδακτορικό επίπεδο

Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου πρώτου κύκλου σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34 του ν. 4485/2017.

Το ΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) στη «Διοίκηση Επιχειρήσεων»(Master in Business Administration) με τις εξής ειδικεύσεις:
    • Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων
    • Λογιστική και Χρηματοοικονομική