Επιστήμη και Τεχνολογία Ηλεκτροχημικών Συστημάτων

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: http://msc-electrochemical-systems.chem.auth.gr/index.php/en/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η επιστήμη και οι τεχνολογικές εφαρμογές της Ηλεκτροχημείας.

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η εξειδίκευση νέων επιστημόνων στην επιστήμη και τεχνολογία της Ηλεκτροχημείας, μιας περιοχής με πλειάδα εφαρμογών (χημική σύνθεση και ανάλυση, χημεία υλικών, περιβαλλοντική τεχνολογία, μετατροπή ενέργειας) που πρόσφατα παρουσιάζει αναβίωση τεχνολογικού ενδιαφέροντος (ιδιαίτερα λόγω των εφαρμογών εναλλακτικής αυτοκίνησης και των φωτοβολταϊκών συστημάτων).

Το πρόγραμμα φιλοδοξεί να συνεχίσει την πολύχρονη διδακτική και ερευνητική παράδοση του ιδρύματος στην Ηλεκτροχημεία και, μέσω της τρέχουσας δραστηριότητας των διδασκόντων στην περιοχή, την εδραίωση του προγράμματος ως το μοναδικό στην Ελλάδα Π.Μ.Σ. στο πεδίο της Ηλεκτροχημείας.

Χημείας
    Πολυτεχνικών Σχολών