Επιστήμες της Αγωγής: Διδακτικές Πρακτικές και Διαδικασίες Μάθησης

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης

URL Ιστοσελίδας: http://www.eled.auth.gr/education/new_master1.html

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η μεταπτυχιακή διδασκαλία και έρευνα στους σκοπούς, τα περιεχόμενα, τις προσεγγίσεις, τις μεθόδους, τις μορφές και τα μέσα των διαδικασιών της διδασκαλίας και της μάθησης.

Σκοπός του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η προαγωγή της γνώσης, η ανάπτυξη της έρευνας, καθώς και η ικανοποίηση των εκπαιδευτικών, ερευνητικών, κοινωνικών, πολιτιστικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας, η κατάρτιση επιστημόνων υψηλού επιπέδου ικανών να συμβάλουν σε θεωρητικές και εφαρμοσμένες περιοχές συγκεκριμένων γνωστικών κλάδων, ειδικές θεματικές ενότητες ή επιμέρους κλάδους των γνωστικών αντικειμένων του πρώτου κύκλου σπουδών του Π.Τ.Δ.Ε., καθώς και η παραγωγή και μετάδοση γνώσεων, τεχνογνωσίας, μεθοδολογιών, εργαλείων και ερευνητικών αποτελεσμάτων στον επιστημονικό χώρο των Επιστημών της Αγωγής.

Στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί μεταπτυχιακοί/κές φοιτητές/τριες, πτυχιούχοι Τμημάτων ΑΕΙ (Πανεπιστημίων και ΤΕΙ) της ημεδαπής και αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Απόφοιτοι Α.Ε.Ι.
    Απόφοιτοι Τ.Ε.Ι.

1. Γλωσσικός Γραμματισμός και Λογοτεχνική Εκπαίδευση
    2. Διδασκαλία, Μάθηση και Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ)