Οικολογία, Βιοποικιλότητα, Παραγωγή και Πολυλειτουργικότητα των Δασικών Οικοσυστημάτων

• Ίδρυμα: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σχολή: Γεωπονίας, Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος

Πόλη: Θεσ/νίκη

Παρακολούθηση: Πλήρης, Μερική

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 3 για την Πλήρη φοίτηση, 6 για την Μερική φοίητηση

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): 3842/17-10-2019 (Κανονισμός), 3231/τ.Β'/21-6-2018

Ποσό Τελών Φοίτησης: 2000

URL Ιστοσελίδας: http://www.for.auth.gr/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2022-2023

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η προαγωγή της γνώσης σχετικά με την «Οικολογία, Βιοποικιλότητα, Παραγωγή και Πολυλειτουργικότητα Δασικών Οικοσυστημάτων», την ανάπτυξη της σχετικής έρευνας, καθώς και την ικανοποίηση των εκπαιδευτικών, ερευνητικών, κοινωνικών, πολιτιστικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας στα πλαίσια της αειφόρου εκμετάλλευσης των δασικών οικοσυστημάτων και του φυσικού περιβάλλοντος.

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η κατάρτιση επιστημόνων υψηλού επιπέδου, ικανών να συμβάλουν σε θεωρητικές και κυρίως εφαρμοσμένες περιοχές της αειφόρου ανάπτυξης των φυσικών πόρων και του περιβάλλοντος, της διαχείρισης και της προστασίας των δασικών οικοσυστημάτων, της βιοποικιλότητας και των προστατευόμενων περιοχών, και να προάγει την τεχνογνωσία και τα μεθοδολογικά εργαλεία και ερευνητικά αποτελέσματα στον επιστημονικό χώρο που δραστηριοποιείται το Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί μεταπτυχιακοί/κές φοιτητές/τριες, πτυχιούχοι Τμημάτων ΑΕΙ (Πανεπιστημίων και ΤΕΙ) της ημεδαπής και αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής, κάτοχοι σχετικών τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής και ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Απόφοιτοι Α.Ε.Ι.
    Απόφοιτοι Τ.Ε.Ι.