3ο Θερινό Σχολείο: Ιστορία και Οικονομία (HISEC)

3rd Preveza Summer School (2024): History and Economy (HISEC)

Πρέβεζα 27 – 30 Ιουνίου 2024

Crises ΙΙΙ: Μετανάστες και Πρόσφυγες μεταξύ πολιτικής και οικονομίας

Οι οικονομικές κρίσεις στην Ιστορία, τα αίτια που τις προκαλούν, οι τρόποι με τους οποίους εκδηλώνονται και τα ίχνη που αφήνουν στην κοινωνία και τον άνθρωπο διαχρονικά είναι ο βασικός άξονας του Summer School που διοργανώνουν για τρίτη φορά από κοινού:

α. τα Εργαστήρια του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

• Αγορά Εργασίας, Απασχόλησης και Περιφερειακής Ανάπτυξης/Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής
  • Εργαστήριο Μελέτης Νεότερων και Σύγχρονων Κοινωνιών/Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
  • Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Οικονομικής και Κοινωνικής Πολιτικής/Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
  • Εργαστήριο Βαλκανικών και Ανατολικών Μουσικών, Ιστορίας και Πολιτισμών/Τμήμα Μουσικών Σπουδών

και β. το Εργαστήριο Οικονομικής Ανάλυσης και Πολιτικής/Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ)

στην Πρέβεζα (27 – 30 Ιουνίου 2024) με θέμα:  Crises: Μετανάστες και Πρόσφυγες μεταξύ πολιτικής και οικονομίας.

Το Τρίτο Θερινό Σχολείο Ιστορίας και Οικονομίας (HISEC 2024) μελετάτους μετανάστες και τους πρόσφυγες, οι οποίοι έρχονται αντιμέτωποι με τη διελκυστίνδα πολιτικής και οικονομίας. Προσεγγίζει με συστηματικό και διεπιστημονικό τρόπο τους παράγοντες και τις δυνάμεις που επηρεάζουν την ένταξή τους στις κοινωνίες υποδοχής αλλά και τις σχέσεις τους με τους τόπους προέλευσης. Εξετάζει παραδείγματα του παρελθόντος, όπως οι πολιτικοί πρόσφυγες αλλά και η κρίση του 2015, ενώ καθιστά ευδιάκριτες τις προκλήσεις του αύριο.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε τριάντα (30) προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, αποφοίτους, καθώς και σε υποψήφιους διδάκτορες σχετικών επιστημονικών κλάδων.

Μπορείτε να βρείτε την αίτηση συμμετοχής, να τησυμπληρώσετε και να την αποστείλετε σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Summer School, https://hisec.accfin.uoi.gr/. H αίτηση συμμετοχής γίνεται καταθέτοντας ηλεκτρονική αίτηση στο hisec@uoi.gr μέχρι την 13 Μαΐου 2024, ώστε να ακολουθήσει η διαδικασία αξιολόγησης των αιτήσεων. Τα αποτελέσματα για τους επιτυχόντες συμμετέχοντες θα ανακοινωθούν στα τέλη Μαΐου 2024 στον ιστότοπο του Summer  School https://hisec.accfin.uoi.gr/.  Με την ολοκλήρωση του προγράμματος μαθημάτων, θα απονεμηθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Οι διδάσκοντες είναι μέλη ΔΕΠ των δύο Πανεπιστημίων, ενώ θα υπάρχουν και προσκεκλημένα μέλη άλλων Πανεπιστημίων. Το πρόγραμμα των μαθημάτων θα αναρτηθεί στο https://hisec.accfin.uoi.gr/blog/welcome/.

Το θερινό σχολείο θα το τιμήσουν με την παρουσία τους διακεκριμένες προσωπικότητες που θα συμμετέχουν στις κεντρικές ομιλίες, μεταξύ των οποίων είναι ο Νίκος Μαραντζίδης – Καθηγητής στο Τμήμα Βαλκανικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και ο Στράτος Δορδανάς – Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Όλοι οι διδάσκοντες συμμετέχουν εθελοντικά και αφιλοκερδώς.

Τα έξοδα συμμετοχής ορίζονται στα 60 ευρώ για κάθε συμμετέχοντα και καλύπτουν φάκελο παρακολούθησης, τρία δείπνα (Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο βράδυ) και ιστορικό περίπατο στην πόλη της Πρέβεζας.

Η διεξαγωγή του θερινού σχολείου θα γίνει στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στην Πρέβεζα.

ICF GLOBAL: Δυνατότητα δωρεάν συμμετοχής φοιτητών στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα"Coaching δεξιότητες & Εργαλεία στην Πράξη"

AIIA/AIDA/TEMA Summer School: "CVML Programming Short Course and Workshop on Deep Learning, Computer Vision and Big Data Analytics 2024", 27-29 August 2024, Thessaloniki, Greece

TechSaloniki 2024 Fueled By & Challenged By Deloitte |17 & 18 Μαΐου 2024 | Μ2

Νέα Προγράμματα ΚΕΔΙΒΙΜ ΑΠΘ Απρίλιος

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Αγγλόφωνο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμογή ενδοσκοπικών χειρουργικών τεχνικών στη γυναικολογία»

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής

Πρόσκληση Υποψηφίων Ημέρες Καριέρας ΑΠΘ 2024 – 2 & 3 Απριλίου