3ο Συνέδριο Ενέργειας: Ασφάλεια Εφοδιασμού – Ενεργειακές Αγορές στη μετάβαση» από το ΔΙ.ΠΑ.Ε στη Θέρμη

Το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος διοργανώνει, στo πλαίσιο του ΠΜΣ «Δίκαιο της Ενέργειας, Επιχειρήσεις, Ρυθμιστική και Ενεργειακή Πολιτική» το μεγαλύτερο συνέδριο ενέργειας στην Ελλάδα με τίτλο: «3Ο Συνέδριο Ενέργειας: Ασφάλεια Εφοδιασμού – Ενεργειακές Αγορές στη μετάβαση» την Παρασκευή 20/10/2023 και το Σάββατο 21/10/2023

Τις εργασίες του Συνεδρίου θα ανοίξει ο Πρύτανης του Δι.Πα.Ε. Καθ. κ. Σταμάτης Αγγελόπουλος, και έχουν κληθεί να χαιρετίσουν ο Υπ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κ. Σκυλακάκης, η Υφ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κα Σδούκου, ο Υφ. Εσωτερικών, κ. Κωνσταντινίδης, ο Πρόεδρος της Κοιν. Ομάδας ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία, κ. Φάμελλος, ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης, ο ‘Α Αντιπρόεδρος του ΕΒΕΘ, κ. Βλαχογιάννης και ο Πρόεδρος του ΔΣΘ, κ. Φινοκαλιώτης.

Συμπληρωματικά προς τη δυναμική συμμετοχή της Ρ.Α.Α.Ε.Υ., προσωπικότητες από Ενεργειακούς Φορείς και Επιχειρήσεις, καθώς και από την Ακαδημαϊκή Κοινότητα θα τιμήσουν με την παρουσία τους το Συνέδριο, συμμετέχοντας με ενδιαφέρουσες ομιλίες στις ακόλουθες ενότητες:

1. Η Ρυθμιστική Πολιτική σε περιόδους Ενεργειακής Κρίσης και Μετάβασης
  2. Ο ρόλος των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στην Ενεργειακή μετάβαση
  3. Ενεργειακές Υποδομές στην περίοδο της Μετάβασης
  4. Οι ανταγωνιστικές αγορές ενέργειας στην Ενεργειακή Μετάβαση
  5. Πολιτική Υδάτων
  6. Πολιτική Υδρογονανθράκων

Πληροφορίες Συνεδρίου

• Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος (Θεσσαλονίκη, κόμβος Θέρμης, Κτίριο Α’, Μεγάλο Αμφιθέατρο).
  • Η εγγραφή γίνεται μέσω του συνδέσμου.
  • Μπορείτε να δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του Συνεδρίου.
  • Μπορείτε να ενημερώσετε το δίκτυό σας μέσω των IHU FacebookLinkedIn, και Instagram.

TechSaloniki 2024 Fueled By & Challenged By Deloitte |17 & 18 Μαΐου 2024 | Μ2

Αλεξάνδρεια Ζώνη Καινοτομίας: Woman Entrepreneurship – Gender Balanced Angel Investing.

Νέα Προγράμματα ΚΕΔΙΒΙΜ ΑΠΘ Απρίλιος

Καινοτόμες μέθοδοι στην Εκπαίδευση: Μάθηση σε σταθμούς εργασίας και VR περιβάλλοντα

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Αγγλόφωνο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμογή ενδοσκοπικών χειρουργικών τεχνικών στη γυναικολογία»

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας