3ο Συνέδριο Ενέργειας: Ασφάλεια Εφοδιασμού – Ενεργειακές Αγορές στη μετάβαση» από το ΔΙ.ΠΑ.Ε στη Θέρμη

Το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος διοργανώνει, στo πλαίσιο του ΠΜΣ «Δίκαιο της Ενέργειας, Επιχειρήσεις, Ρυθμιστική και Ενεργειακή Πολιτική» το μεγαλύτερο συνέδριο ενέργειας στην Ελλάδα με τίτλο: «3Ο Συνέδριο Ενέργειας: Ασφάλεια Εφοδιασμού – Ενεργειακές Αγορές στη μετάβαση» την Παρασκευή 20/10/2023 και το Σάββατο 21/10/2023

Τις εργασίες του Συνεδρίου θα ανοίξει ο Πρύτανης του Δι.Πα.Ε. Καθ. κ. Σταμάτης Αγγελόπουλος, και έχουν κληθεί να χαιρετίσουν ο Υπ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κ. Σκυλακάκης, η Υφ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κα Σδούκου, ο Υφ. Εσωτερικών, κ. Κωνσταντινίδης, ο Πρόεδρος της Κοιν. Ομάδας ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία, κ. Φάμελλος, ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης, ο ‘Α Αντιπρόεδρος του ΕΒΕΘ, κ. Βλαχογιάννης και ο Πρόεδρος του ΔΣΘ, κ. Φινοκαλιώτης.

Συμπληρωματικά προς τη δυναμική συμμετοχή της Ρ.Α.Α.Ε.Υ., προσωπικότητες από Ενεργειακούς Φορείς και Επιχειρήσεις, καθώς και από την Ακαδημαϊκή Κοινότητα θα τιμήσουν με την παρουσία τους το Συνέδριο, συμμετέχοντας με ενδιαφέρουσες ομιλίες στις ακόλουθες ενότητες:

1. Η Ρυθμιστική Πολιτική σε περιόδους Ενεργειακής Κρίσης και Μετάβασης
  2. Ο ρόλος των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στην Ενεργειακή μετάβαση
  3. Ενεργειακές Υποδομές στην περίοδο της Μετάβασης
  4. Οι ανταγωνιστικές αγορές ενέργειας στην Ενεργειακή Μετάβαση
  5. Πολιτική Υδάτων
  6. Πολιτική Υδρογονανθράκων

Πληροφορίες Συνεδρίου

• Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος (Θεσσαλονίκη, κόμβος Θέρμης, Κτίριο Α’, Μεγάλο Αμφιθέατρο).
  • Η εγγραφή γίνεται μέσω του συνδέσμου.
  • Μπορείτε να δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του Συνεδρίου.
  • Μπορείτε να ενημερώσετε το δίκτυό σας μέσω των IHU FacebookLinkedIn, και Instagram.

Προκήρυξη μιας θέσης άμισθου μεταδιδάκτορα από το Τμήμα Φαρμακευτικής

Παγκόσμιο συνέδριο ISSUP 2024: The Art of Healing,Θεσσαλονίκη 24-30 Ιουνίου

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος θέσεων Μεταδιδακτορικών Ερευνητών/τριών

ICF GLOBAL: Δυνατότητα δωρεάν συμμετοχής φοιτητών στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα"Coaching δεξιότητες & Εργαλεία στην Πράξη"

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής

Πρόσκληση Υποψηφίων Ημέρες Καριέρας ΑΠΘ 2024 – 2 & 3 Απριλίου