Το Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΛΚΕ ΑΠΘ με μεγάλη χαρά σας προσκαλεί στο πρώτο δια ζώσης διήμερο Συνέδριο «Η Καινοτομία στη Βόρεια Ελλάδα και οι φορείς που τη στηρίζουν 3.0» την Παρασκευή 27 Μαΐου και το  Σάββατο 28 Μαΐου, στο Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης, στις 10:30 π.μ.

Tι σημαίνει καινοτομία στη Βόρεια Ελλάδα σήμερα; Ποιους αφορά; Ποιους κλάδους της οικονομίας αγγίζει; Ποιοι φορείς στηρίζουν την προσπάθεια ομάδων και επιχειρήσεων να καινοτομήσουν; Ποια χρηματοδοτικά εργαλεία υπάρχουν; Τι άλλη βοήθεια παρέχεται; Ποιες οι ευκαιρίες και οι προκλήσεις που δημιούργησε η πανδημία στη Βόρεια Ελλάδα;

Στόχος μας είναι να καταγράψουμε την εξέλιξη της καινοτομίας στη Βόρεια Ελλάδα μέσα στην περίοδο της πανδημίας και τις προοπτικές για το νέο έτος.

Οι θέσεις είναι περιορισμένες και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Μπορείτε να κάνετε εγγραφή εδώ, και να δείτε το πρόγραμμα εδώ.

Μια σειρά από workshops διοργανώνονται παράλληλα, τα οποία μπορείτε να δείτε και να  γραφτείτε εδώ.

Το Συνέδριο συνδιοργανώνεται για τρίτη χρονιά από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το πρόγραμμα NBG Business Seeds της Εθνικής Τράπεζας, τον Δήμο Θεσσαλονίκης, το ΟΚ!Τhess, το Τecs Capital, το Athens Center for Entrepreneurship and Innovation (ACEin) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Κέντρο Αρχιμήδης του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, την Endeavor Greece, το Uni.fund, το Metavallon, και την Bayer Ηellas.

Όπως μπορείτε να δείτε και από το επισυναπτόμενο πρόγραμμα, τα πάνελ αφορούν τις παρακάτω θεματικές:

Παρασκευή 27.05

• Δράσεις Πανεπιστημίων και Ερευνητικών Ιδρυμάτων
  • Η Δράση Διεθνών Εταιρειών στο Οικοσύστημα της Β. Ελλάδας
  • ThessIntec
  • Θεσμικοί φορείς υποστήριξης Καινοτομίας
  • Τα funds στο Growth
  • Ο ρόλος εδραιωμένων επιχειρήσεων στην οικονομία της καινοτομίας
  • Δίκτυα Μεταφοράς Τεχνολογίας σε Πανεπιστήμια & Ερευνητικά Κέντρα
  • Manufacturing εταιρείες
  • Θεσμικοί φορείς και πρωτοβουλίες υποστήριξης Καινοτομίας
  • Ο ρόλος των επιστημονικών και ερευνητικών ιδρυμάτων στο οικοσύστημα καινοτομίας
  • Early-Stage Startups
  • F&B εταιρείες

Σάββατο 28.05

• Δομές Υποστήριξης Καινοτομίας στα πρώιμα στάδια
  • Διαγωνισμοί Καινοτομίας
  • Μικρό-Χρηματοδότηση στα πρώιμα στάδια
  • Οι επενδύσεις των funds στη Β. Ελλάδα
  • Ελληνικοί και Διεθνείς φορείς χρηματοδότησης
  • Η καινοτομία στους κάθετους τομείς
  • Εndeavor Τεχνολογικές εταιρείες
  • Spin off Β. Ελλάδας
  • Spin off ΑΠΘ

Τα μέλη ΔΕΠ, οι ερευνήτριες/ές, καθώς και οι φοιτητές που ενδιαφέρονται να παρευρεθούν μπορούν, για οποιαδήποτε διευκρίνηση,  να έρθουν σε επικοινωνία με τα στελέχη του Γραφείου μέσω email στην ηλεκτρονική διεύθυνση: tto@rc.auth.gr, ή τηλεφωνικά στο 2310994066.

TechSaloniki 2024 Fueled By & Challenged By Deloitte |17 & 18 Μαΐου 2024 | Μ2

Αλεξάνδρεια Ζώνη Καινοτομίας: Woman Entrepreneurship – Gender Balanced Angel Investing.

Νέα Προγράμματα ΚΕΔΙΒΙΜ ΑΠΘ Απρίλιος

Καινοτόμες μέθοδοι στην Εκπαίδευση: Μάθηση σε σταθμούς εργασίας και VR περιβάλλοντα

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Αγγλόφωνο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμογή ενδοσκοπικών χειρουργικών τεχνικών στη γυναικολογία»

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής

Πρόσκληση Υποψηφίων Ημέρες Καριέρας ΑΠΘ 2024 – 2 & 3 Απριλίου