Προκήρυξη επιλογής υποτρόφων χωρίς διαγωνισμό, για σπουδές μεταπτυχιακού και διδακτορικού επιπέδου στο εσωτερικό-κληροδότημα Παν. Τριανταφυλλίδη

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων προκηρύσσει τη χορήγηση με επιλογή πέντε (05) υποτροφιών για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 σε βάρος των εσόδων του κληροδοτήματος Παν. Τριανταφυλλίδη για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) σε ημεδαπά Πανεπιστήμια, προτιμώμενων των πτυχιούχων Γεωργικών και Κτηνιατρικών Σχολών .
Α. Προϋποθέσεις χορήγησης της υποτροφίας:

1. Πτυχίο ημεδαπού Α.Ε.Ι. πανεπιστημιακού τομέα.
  2. Καταγωγή από την Πελοπόννησο.
  3. Ηλικία έως 36 ετών.
  4. Εγγραφή σε εγκεκριμένο πρόγραμμα Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου
    (διδακτορικές) σπουδών σε ημεδαπό Πανεπιστήμιο.

Κριτήριο για τη χορήγηση της υποτροφίας είναι ο βαθμός Πτυχίου του Πρώτου Κύκλου Σπουδών. Η καταβολή της υποτροφίας για μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές προσμετράται από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 ή την έναρξη των σπουδών μέσα στο ακαδ. έτος 2021-2022 (κυρίως στην περίπτωση της εκπόνησης διδακτορικής διατριβής) και διαρκεί μέχρι ένα (1) έτος ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών. Η μηνιαία χορηγία ανέρχεται στα τριακόσια πενήντα (350,00) ευρώ.
Προϋπόθεση για την καταβολή της υποτροφίας είναι η επάρκεια των εσόδων του κληροδοτήματος και η διαπίστωση της καλής προόδου των μεταπτυχιακών ή διδακτορικών σπουδών του υποτρόφου.
Δεν δύνανται να συμμετέχουν στην ανωτέρω διαδικασία επιλογής όσοι ενδιαφερόμενοι έχουν λάβει ή λαμβάνουν για το ακαδ. έτος 2021-2022 και προηγούμενα υποτροφία για μεταπτυχιακές σπουδές για τον ίδιο κύκλο σπουδών, για τον οποίο αιτούνται την χορηγία, από το κληροδότημα Παν. Τριανταφυλλίδη ή από άλλο κληροδότημα.
Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση για την κοινωφελή περιουσία από την οποία επιθυμούν να λάβουν υποτροφία, από τη Δευτέρα 20-02-2023 έως και τη Δευτέρα 20-3-2023 στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Περιουσίας (Ψ.Υ.ΔΗ.ΠΕ.Ε.Κ.) με τους κωδικούς που έχουν ως πιστοποιημένοι χρήστες του Taxisnet.

Περισσότερες Πληροφορίες

ΕΣΠΑ