Προκηρύξεις Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. (ζ)

Π.Μ.Σ. Χωρικός Σχεδιασμός για Βιώσιμη και Ανθεκτική Ανάπτυξη – ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ έως και 17-8-2020

Το Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης (ΤΜΧΑ) της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος, παρατείνει έως και 17-8-2020 την προθεσμία υποβολής αιτήσεων για την εισαγωγή μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Χωρικός Σχεδιασμός για Βιώσιμη και Ανθεκτικτή Ανάπτυξη” για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

Στο ΠΜΣ μπορούν να υποβάλουν αίτηση υποψηφιότητας κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών όλων των Τμημάτων ΑΕΙ (Πανεπιστήμια και ΤΕΙ) της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Αναλυτικά το κείμενο της Παράτασης

Αρχική Προκήρυξη

Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) με τίτλο: «Διοίκηση Επιχειρήσεων και Πληροφοριακά Συστήματα» – Τμήμα Πληροφορικής Α.Π.Θ. και Τμήμα Οικονομικών Επιστημών Α.Π.Θ.

Από τα Τμήματα Πληροφορικής και Οικονομικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) ανακοινώνεται ότι κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 θα συνεχίσει τη λειτουργία το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) με τίτλο: «Διοίκηση Επιχειρήσεων και Πληροφοριακά Συστήματα», το οποίο αποτελεί μετεξέλιξη του υπάρχοντος (από το 2003) ΔΠΜΣ «Πληροφορική και Διοίκηση», το οποίο απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (ΜΔΕ).

Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν τις αιτήσεις και τα δικαιολογητικά τους ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση  https://deps.csd.auth.gr/admissions από 13-7-2020 έως 15-9-2020. Δύνανται να υποβάλουν αίτηση και όσοι προβλέπεται να πάρουν πτυχίο ως την ημερομηνία εγγραφής και πληρούν τις λοιπές προϋποθέσεις εισαγωγής στο ΠΜΣ.

Για τους άριστους εκ των εισακτέων προβλέπονται υποτροφίες κατά την εισαγωγή τους στο ΔΠΜΣ. Επίσης προβλέπονται υποτροφίες και κατά την διάρκεια των σπουδών με βάση την βαθμολογική επίδοση. Μέσω του Τμήματος Σπουδών του ΑΠΘ προβλέπονται ανταποδοτικές υποτροφίες με βάση βαθμολογικά αλλά και κοινωνικά – οικονομικά κριτήρια. Τέλος, σύμφωνα με τον νόμο 4485/2017 προβλέπεται απαλλαγή τελών φοίτησης για οικονομικούς λόγους.

Περισσότερες Πληροφορίες