ΠΜΣ “Health Statistics and Data Analytics-HSDA” _ Αιτήσεις έως 30/06/2021 – Τμήμα Ιατρικής Α.Π.Θ.

CALL FOR EXPRESSION OF INTEREST

The Department of Medicine of the School of Health Sciences of the Aristotle University of Thessaloniki is starting an English-speaking Postgraduate Program entitled Master of Science (MSc) in “Health Statistics & Data Analytics”, beginning in the academic year 2021-2022.
Purpose of the proposed master is to provide specialized and in-depth training of students in the field of Statistics, using novel methodologies for analysing biomedical data, with research and clinical practice applications.
Twenty-five (25) graduates of Departments of Universities in the fileds of Health Sciences, Statistics, Exact Mathematical Sciences, Polytechnic School, Economics, Nursing or graduates of equivalent Higher Technological Institutes or recognized equivalent institutions will be admitted to the Postgraduate Program.
Pre-graduate students of the above Departments can also apply for the MSc, provided that they have graduated before the approval of the final list of entrants who will be accepted in the MSc. Study duration that leads to the award of the Postgraduate Diploma (PD) of the proposed MSc is set at a minimum of three (3) academic semesters which include the time needed for preparation and review of the master’s thesis.
The MSc will be credited with a total of 90 ECTS according to the European Credit System. It will include two full-time academic semesters, while in the third semester the preparation of the postgraduate thesis will take place.
The MSc will include a total of eight (8) courses in semesters A and B, while in semester C the preparation of the diploma thesis will take place. All courses are considered compulsory. During their studies, the postgraduate students are obliged to a) attend and successfully pass the examination of the attended courses and preparation of a postgraduate thesis which can be a bibliography review or research work.

Those interested are invited to express their intention to participate by 30/06/2021