Νέα προθεσμία υποβολής αιτήσεων για το πρόγραμμα υποτροφιών HELMEPA 2024-25

ΝΕΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Παρασκευή 31 Μαΐου 2024

Αθήνα, 10 Μαΐου 2024

Νέα προθεσμία υποβολής αιτήσεων για το πρόγραμμα υποτροφιών

της Ελληνικής Ένωσης Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος – HELMEPA

του Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025

Η υποβολή αιτήσεων και δικαιολογητικών για το πρόγραμμα υποτροφιών της Ελληνικής Ένωσης Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος – HELMEPA του Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025, έλαβε νέα προθεσμία έως την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος – HELMEPA προκηρύσσει για το Ακαδημαϊκό Έτος 2024-2025, πέντε (5) υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές επιπέδου Master’s, πλήρους (full-time) μονοετούς ή διετούς φοίτησης και παρακολούθησης με φυσική παρουσία, σε Πανεπιστήμια στην Ελλάδα ή σε χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή/και τη Μεγάλη Βρετανία.

Στόχος του προγράμματος υποτροφιών της HELMEPA είναι η δημιουργία στελεχών με στέρεες επιστημονικές βάσεις στους τομείς Ναυτιλίας, Περιβάλλοντος και Εκπαίδευσης, η επιβράβευση της αριστείας ή και η ενίσχυση οικονομικά ασθενέστερων φοιτητών/τριών.

1. Υποτροφία για Μεταπτυχιακές Ναυτιλιακές Σπουδές, ύψους 15.000€, στη μνήμη του Γιώργου Π. Λιβανού, Ιδρυτή της HELMEPA.
  • Δύο (2) υποτροφίες για  Μεταπτυχιακές Σπουδές Περιβάλλοντος, α) ύψους 15.000€, στη μνήμη του Καπετάν Βασίλη Κ. Κωνσταντακόπουλου, Επίτιμου Προέδρου της HELMEPA β) ύψους 10.000€ στη μνήμη του Βάσου Χατζηωάννου, ευγενική χορηγία της οικογένειας.
  • Υποτροφία για Μεταπτυχιακές Σπουδές σε, Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, ή Ναυπηγική και Θαλάσσια Μηχανική, ύψους 15.000€ στη μνήμη του Σταύρου Νταϊφά. Η Υποτροφία είναι ευγενική χορηγία της κόρης του, κας Ειρήνης Στ. Νταϊφά, Γενικής Γραμματέως του Διοικητικού Συμβουλίου της HELMEPA.
  • Υποτροφία για Μεταπτυχιακές Ναυτιλιακές Σπουδές, ύψους 10.000€, στη μνήμη του Νικολάου Σ. Αποστολόπουλου. Η υποτροφία είναι ευγενική χορηγία της οικογένειας του εκλιπόντος. Προτεραιότητα θα δοθεί στις σπουδές που έχουν σχέση με το Ναυτικό Δίκαιο (Maritime Law) και τις Ναυτασφαλίσεις (Marine Insurance).

ΑΙΤΗΣΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ

• Υποψήφιοι που έχουν εξασφαλίσει βεβαίωση αποδοχής σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα πλήρους μονοετούς ή διετούς φοίτησης (full time), για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ & ΥΠΟΒΟΛΗ

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να καταθέσουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά (πατήστε εδώκαι να στείλουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά μέσω e-mail στο dkazas@helmepa.gr, μέχρι και τις 31.05.2024.

Για να ενημερωθείτε περαιτέρω δείτε εδώ τις Συχνές Ερωτήσεις.

Υπεύθυνη Επικοινωνίας & ΜΜΕ Ευδοκία Γερασίμου egerasimou@helmepa.gr

Instagram    LinkedIn         Twitter

Facebook/HELMEPA         Facebook/HELMEPA Maritime

2ο Social Innovation Hackathon | Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Έκθεση «Νέες Προοπτικές στην Αρχιτεκτονική Τοπίου» - «Fresh Perspectives in Landscape Architecture» του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Θερινή Ακαδημία από το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος στην Αθήνα

Προκηρύξεις Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων ΑΠΘ

"Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ" 28-5-2024 ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ- Δηλώσεις συμμετοχής ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

“Erasmus Careers” Staff Training “Unlocking Opportunities: Internationalization of Career Counseling.”

“What’s your superpower?” Νέο Πρόγραμμα Ψυχικής Ενδυνάμωσης για την Επιλογή Καριέρας

Μεταπτυχιακές Σπουδές στο ΑΠΘ 2024

Ενημερωτική Εκδήλωση Erasmus+ Πρακτική Άσκηση 2024-2025: υποβολή αιτήσεων και αναζήτηση φορέα υποδοχής

Πρόσκληση Υποψηφίων Ημέρες Καριέρας ΑΠΘ 2024 – 2 & 3 Απριλίου