Μεταπτυχιακές υποτροφίες από το Ecole Normale Supérieure (Γαλλία)

Προκήρυξη:

Ο διαγωνισμός διεθνούς επιλογής της Ecole Normale Supérieure (ENS) απευθύνεται σε φοιτητές και φοιτήτριες ανθρωπιστικών και θετικών σπουδών που έχουν ολοκληρώσει τον πρώτο κύκλο σπουδών τους εκτός Γαλλίας.

Ο διαγωνισμός διεθνούς επιλογής πραγματοποιείται σε δύο στάδια:

• Επιλογή βάσει του φακέλου
  • Γραπτές και προφορικές εξετάσεις (ανθρωπιστικών σπουδών), ή αποκλειστικά προφορικές εξετάσεις (θετικών σπουδών).

Το ENS προσφέρει 10 θέσεις για τους τομείς των θετικών σπουδών και 10 για τους τομείς των ανθρωπιστικών σπουδών.

Οι επιλεχθέντες του διαγωνισμού θα γίνουν φοιτητές του ιδρύματος. Θα λάβουν μία μηνιαία υποτροφία ύψους 1000 ευρώ για 3 έτη και θα διαθέτουν ένα δωμάτιο σε ένα από τα δύο campus του ιδρύματος. Αναφορικά με τις σπουδές τους, θα λάβουν το πτυχίο της École normale supérieure καθώς και μεταπτυχιακό τίτλο στον τομέα εξειδίκευσης.

Γενικές προϋποθέσεις εισαγωγής
Οι υποψήφιοι και οι υποψήφιες θα πρέπει:

• Να θέσουν συμμετοχή πριν το 26ο έτος τους
  • Να θέτουν για πρώτη φορά υποψηφιότητα στην διεθνή επιλογή του ENS
  • Να μην έχουν διαμείνει στη Γαλλία για περισσότερο από δέκα μήνες κατά τον χρόνο δήλωσης της υποψηφιότητας και το έτος που προηγείται
  • Να δικαιολογήσουν τουλάχιστον ένα ακαδημαϊκό έτος στο εκτός Γαλλίας για το προηγούμενο ημερολογιακό έτος από την έναρξη της υποψηφιότητας.
  • Να δικαιολογήσουν, την 1η Σεπτεμβρίου μετά την επιτροπή αποδοχής, την εγκυρότητα τουλάχιστον δύο ετών ανώτατης εκπαίδευσης στο εξωτερικό (εκτός Γαλλίας).

Ημερομηνίες:

• Θετικές Επιστήμες: Υποψηφιότητες μεταξύ 15 Οκτωβρίου έως και 9 Δεκεμβρίου 2020
    Περιγραφή της υποψηφιότητας στις Θετικές Επιστήμες (στα γαλλικά).
  • Ανθρωπιστικές Επιστήμες: Υποψηφιότητες μεταξύ 15 Οκτωβρίου έως και 29 Δεκεμβρίου 2020 Περιγραφή της υποψηφιότητας στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες (στα γαλλικά).

Στην επίσημη ιστοσελίδα του πανεπιστημίου μπορείτε να δείτε τις σχετικές πληροφορίες.

Ακολουθεί το αγγλικό κείμενο:

Brief description:
Each year, École Normale Supérieure (ENS) organizes an international selection allowing the most promising international students, either in Science or in Arts & Humanities, to follow a Masters Degree and Diploma at the University.

Host Institution(s):
École Normale Supérieure in Paris, France

Level/Field(s) of study:
Master’s Degree at ENS (or one of ENS’ partner institutions), as well as ENS Diploma in the fields of Science or Arts & Humanities

Number of Scholarships:
10 positions in Sciences and 10 positions in Arts & Humanities.

Target group:
International students

Scholarship value/duration:
Monthly grant of 1,000 Euros for 3 years and a room on one of the ENS campuses.

Eligibility:

• Candidates must be under 26 when they apply (must not have reached their 26th birthday)
  • Candidates apply only once to the International Selection
  • Candidates must not have lived in France more than 10 months during the academic year of the selection (September 1st – August 31st) nor the previous year.
  • Candidates must justify at least one year of undergraduate studies awarded by a foreign university (outside France) during the calendar year preceding the start of applications.
  • Candidates justify at least two years of undergraduate studies in a foreign university (outside France), on the 1st of September following admission.

On rare occasions, the Director of ENS may authorise applications from candidates whose academic background is non-standard.

KEY DATES

Sciences