ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ ΙΔΡΥΜΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΤΣΑΚΑΛΟΥ (Ν. ΛΑΚΩΝΙΑΣ)

ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ ΙΔΡΥΜΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΤΣΑΚΑΛΟΥ ΕΔΡΑ ΑΘΗΝΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ

ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΠΑ ΤΙΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ Γ. ΠΟΛΙΤΗ Άρ. πρωτ.: 7047 Ο Φιλολογικός Σύλλογος Παρνασσός έχοντας ύπ’ όψη:
1) τήν άπό 1.3.1934 μυστική διαθήκη τού αειμνήστου Γ. Πολίτη,
2) τις διατάξεις των άρθρων 56 καί 38 τού Ν. 4182/2013
ΠΡΟΚΗΡΥΣΣΕΙ διαγωνισμό γιά τή χορήγηση τριών (3) ύποτροφιών γιά τό ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 εις βάρος τών εσόδων τής Κληρονομιάς Γ. Πολίτη γιά τή σπουδή τής Ιατρικής ή άλλης Θετικής Επιστήμης.
Στόν διαγωνισμό δύνανται νά λάβουν μέρος πρωτοετείς φοιτητές τών παραπάνω επιστημών, όποιουδήποτε εξαμήνου, εγγεγραμμένοι στά δημοτολόγια τών Δημοτικών Διαμερισμάτων Άγ. Αναργύρων, Άγριάνων, Καλλονής, Κεφαλά, Γ κοριτσάς καί Χρυσάφων τού Δήμου θεραπνών τού Ν. Λακωνίας. Μεταξύ ίσοβαθμούντων προτιμάται ό καταγόμενος άπό τό Δημοτικό Διαμέρισμα Αγίων Αναργύρων.
Ο διαγωνισμός θά διεξαχθεϊ τήν Παρασκευή 4 Φεβρουάριου 2022 κα’ι ώρα 09:30 π.μ., στό κεντρικό μέγαρο τού Φ. Συλλόγου ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ, ένώπιον Τριμελούς Επιτροπής.
Οί· ύποψήφιοι θά έξετασθοϋν γραπτώς στήν Νεοελληνική Γλώσσα καί Λογοτεχνία καί σέ δύο άκόμη μαθήματα, όπως ορίζεται παρακάτω, έπί τής ύλης τών πανελληνίων εξετάσεων:
1 ) Γιά τις Θετικές καί Τεχνολογικές Επιστήμες στά Μαθηματικά (Προσανατολισμού) καί τή Φυσική (Προσανατολισμού).
2) Γιά τις Επιστήμες Υγείας καί Ζωής στή Χημεία (Προσανατολισμού) καίτή Βιολογία (Προσανατολισμού).
Ή βαθμολογία εκφράζεται σέ άκέραιες μονάδες σέ κλίμακα 1 έως 100.
‘Επιτυχών θεωρείται ό ύποψήφιος πού θά συγκεντρώσει μέσο όρο βαθμολογίας καί τών τριών μαθημάτων, μέ άναγωγή στήν είκοσάβαθμη κλίμακα, τουλάχιστον 14.
Τό ποσόν τής ύποτροφίας είναι 200 εύρώ μηνιαίως καί ή διάρκειά της άπό τήν έναρξη τού άκαδημαϊκοϋ έτους κατά τό όποιο διεξήχθη ό διαγωνισμός, έως τό προβλεπόμενο κανονικό πέρας τών σπουδών τού ύποτρόφου.
Οί ένδιαφερόμενοι καλούνται νά ύποβάλουν αίτηση μέ τά άπαιτούμενα δικαιολογητικά άπό 4.10.2021 έως 24.1 .2022, ταχυδρομικώς ή ήλεκτρονικώς:
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ
ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ Πλατεία Άγ. Γεωργίου Καρύτση 8, 10561 Αθήνα –
e-mail: lspamas@otenet.gr

Πληροφορίες: 210 3221917, έσωτ. 203 ή στήν ιστοσελίδα: https://www.lsparnas.gr/
Άπαιτούμενα δικαιολογητικά:
1)”Εντυπο αίτήσεωςΐ .
2) Πιστοποιητικό Δήμου, στό όποιο θά ορίζεται ή έντοπιότητα.
3) Αντίγραφο άπολυτηρίου Λυκείου.
4) Πιστοποιητικό εγγραφής σέ Ανώτατη Σχολή
5) ‘Υπεύθυνη Δήλωση τού ύποψηφίου ότι δέν λαμβάνει άλλη ύποτροφία.
6) Αντίγραφο ποινικού μητρώου τύπου Β”.

• Λήξη Υποβολής: 24 Ιανουαρίου 2022

Τοποθεσία: Ελλάδα