Master of Business Administration (M.B.A.) in Shipping

• Ίδρυμα: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ

Διάρκεια Φοίτησης (Εξάμηνα): 1 έτος

Γλώσσα Διδασκαλίας: Αγγλική

Επιστημονικά Αντικείμενα: Κοινωνικές επιστήμες, δημοσιογραφία και πληροφορία,Οικονομικά,Διοίκηση επιχειρήσεων και Νομική,Διοίκηση επιχειρήσεων,Υπηρεσίες,Ταξιδιωτικά, τουρισμός και αναψυχή

ΦΕΚ (Αριθμός Τεύχους): Τεύχος B’ 2329/15.06.2020

URL Ιστοσελίδας: https://ww.stt.aegean.gr/mba-in-shipping/

Λήξη (π.χ. 2024-2025): 2025-2026

Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών “Master of Business Administration (M.B.A.) in Shipping” είναι η παροχή επιστημονικής εκπαίδευσης και τεχνογνωσίας υψηλής ποιότητας στον ευρύτερο και σύνθετο χώρο της Ναυτιλίας, καθώς και ενός ευρύτερου πλέγματος αντικειμένων και δραστηριοτήτων συναρτώμενων με τη ναυτιλία και τις μεταφορές γενικότερα. Το Π.Μ.Σ. φιλοδοξεί να συμβάλει στην ανάδειξη εξειδικευμένων επιστημονικών στελεχών υψηλού επιπέδου με την μετάδοση καινοτόμων θεωρητικών και εφαρμοσμένων γνώσεων, μεθοδολογιών, τεχνολογιών
    και λειτουργικών εργαλείων, ικανών για σταδιοδρομία υψηλής στάθμης στη διοίκηση, οργάνωση, σχεδιασμό λειτουργιών και υπηρεσιών σχετικών με τη ναυτιλία και το ευρύτερο πλέγμα δραστηριοτήτων της, στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
    Το “Master of Business Administration (M.B.A.) in Shipping”θα παρέχεται στην αγγλική γλώσσα, καθώς η ναυτιλία, εξ ορισμού παγκοσμιοποιημένη δραστηριότητα, έχει ως διεθνή γλώσσα επικοινωνίας την αγγλική. Επίσης, η προσφορά του προγράμματος στην αγγλική γλώσσα θα επιτρέψει την προσέλκυση και αλλοδαπών φοιτητών από αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια άλλων χωρών, λαμβάνοντας υπόψη τη διεθνή πρωτοπορία και
    παγκόσμια φήμη της ελληνόκτητης ναυτιλίας και του προσωπικού του Τμήματος

Στο MBA in Shipping μπορούν να υποβάλλουν υποψηφιότητα πτυχιούχοι Τμημάτων Πανεπιστημίων της ημεδαπής: Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οικονομικών Σπουδών, Ναυτιλιακών Σπουδών, Πολυτεχνικών Σχολών, Θετικών Επιστημών, Επιστημών Πληροφορικής, Νομικής, Πολιτικων, Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών και ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων Τ.Ε.Ι. συναφούς γνωστικού αντικειμένου με τα παραπάνω Τμήματα. Δεκτοί/ές γίνονται επίσης πτυχιούχοι Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), της Σχολής Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος-Ελληνικής Ακτοφυλακής και απόφοιτοι Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ) σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Επίσης, γίνονται δεκτοί/ές επί πτυχίω φοιτητές/τριες των Ιδρυμάτων της ημεδαπής, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις τους και θα έχουν προσκομίσες σχετική βεβαίωση και μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών και οπωσδήποτε μέχρι την ημερομηνία εγγραφής τους στο Πρόγραμμα.

Το Π.Μ.Σ. απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με αγγλικό τίτλο «Master of Business Administration (M.B.A.) in Shipping».

Γραμματεία Π.Μ.Σ. “MBA in Shipping”
    shipping-mba@aegean.gr
    τηλ. 2271035202